Kronik hastalıgı olanlara piskolojik destek

PSİKİYATRİ UZMANI DR. MUSTAFA GÜVELİ: -”DİYABET, HİPERTANSİYON, KANSER, PARKİNSON, BEYİN FELCİ, ALS, MS GİBİ KRONİK HASTALIĞI OLANLAR, FİZİKSEL OLDUĞU KADAR PSİKOLOJİK OLARAK DA YIPRANIYOR” -”KRONİK HASTALIĞI OLANLAR PSİKOLOJİK DESTEK ALARAK HAYATLARINI DAHA KALİTELİ GEÇİREBİLİRLER”

Psikiyatrik Eğitim, Danışma, Araştırma ve Tedavi Merkezinden (PEDAM) Psikiyatri Uzmanı Dr. Mustafa Güveli, diyabet, hipertansiyon, kanser, ALS, MS gibi kronik hastalığı olanların fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da yıprandıklarını bildirdi.
Güveli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süre devam eden ve tam olarak tedavi edilemeyen kronik hastalıklara dikkati çekerek, bu hastalıkların tam tedavi edilemiyor olsalar bile ilaç tedavisi, özel diyet ve diğer tedbirlerle kontrol altına alınabildiğini anımsattı.
Kronik hastalık teşhisi konulan kişilerin, hastalıklarına ve tedavi programlarına göre yaşamlarını tekrar düzenlemek zorunda kaldıklarına işaret eden Güveli, kronik hastalıkların bazı kişilerde depresyona neden olabildiğini belirtti.
”Diyabet, hipertansiyon, kanser, parkinson, beyin felci, ALS, MS gibi kronik hastalığı olanlar fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da yıpranıyor” diyen Güveli, kronik hastalıklarla bağlantılı fiziksel değişimlerin de kişilerin psikolojilerine olumsuz etki edebildiğini vurguladı. Kronik hastalıkların ortaya çıkardığı fiziki yetersizlikler nedeniyle insanların başkalarına muhtaç duruma düşebildiklerini anlatan Güveli, şunları kaydetti:
”Bu tür durumlara kadın hastalar daha kolay adapte olurken, erkek hastalar ise yaşadıkları yetersizlik duygusunu kabullenmekte ileri derecede zorlanırlar. Bunun sonucunda erkek hastalar aşırı mızmız insanlar olarak karşımıza çıkarlar. Sinirli davranışları zaman zaman sözel ve fiziksel saldırganlıkları olabilir. Kadınlar ise fiziki ve fizyolojik özellikleri, ayrıca psikolojik yapıları nedeniyle bakıma muhtaç olmayı daha kolay kabullenebilmektedir. Bunun nedeni de kadın ve erkeğe gerek toplum, gerek fizik özelliklerinin ve psikolojik yapılarını yüklemiş olduğu roldür.
Erkeklerin doğasında güçlülük ve etrafına hükmetmek dürtüsü, kadınlarda ise sahiplenilmek ve korunmak dürtüsü daha ön plandadır. Dolayısıyla erkeklerin kronik hastalıklarda fizik yetersizliklerini kabullenmekte zorlandıkları, bu nedenle daha huysuz ve çekilmez oldukları doğrudur.”
Kronik hastalıkları önlemenin çok mümkün olmadığını, tıbbi tedavilerle ancak kontrol altına alınabildiğini vurgulayan Güveli, ”Kronik hastalığı olanlar psikolojik destek alarak hayatlarını daha kaliteli geçirebilirler” dedi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: