Sinir Sistemi Hastalıkları Teşhisinde Bir İlk

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ LABORATUVARLARINDA, BEYİNDEKİ SİNİR HÜCRELERİ ARASINDAKİ İLETİYİ SAĞLAYAN MADDELERİN DÜZEYİ ÖLÇÜLEBİLECEK -A.Ü ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. HACIMÜFTÜOĞLU: ”DÜNYADA ÇOK AZ SAYIDAKİ LABORATUVARIN TÜRKİYE’DEKİ TEK ÖRNEĞİ ERZURUM’DA KURULDU” -”KRONİK AĞRI, PARKİNSON GİBİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARININ TEŞHİSİNDE BÜYÜK ÖNEM TAŞIYAN LABORATUVARIMIZ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNE DE KATKI SAĞLAYACAK”

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalında, Türkiye’nin ilk bilgisayarlı sensör teknoloji-voltometre laboratuvarı kuruldu. Laboratuvar, sinir sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisine büyük katkı sağlayacak.
Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 500 bin YTL’ye mal olan laboratuvarın Türkiye’de alanındaki tek örnek olduğunu belirtti.
TÜBİTAK ve Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’nün katkılarıyla kurulan laboratuvarda beyindeki sinir hücreleri arasındaki iletiyi sağlayan maddelerin düzeylerinin ölçüldüğünü anlatan Doç. Dr. Hacımüftüoğlu, ”Laboratuvarımızda deneysel olarak parkinson, alzheimer veya kronik ağrı gibi sinir sistemi hastalıklarının sebepleri ortaya konulacak ve istenirse tedavilerine de katkı sağlanacak” dedi.

-”ÖNCE HAYVANLARDA SONRA İNSANLARDA”-

Laboratuvarda elektrotlar vasıtasıyla beynin istenilen bölgesine girilebildiğini anlatan Hacımütfüoğlu, şunları söyledi:
”Bu laboratuvarın kurulması parkinson gibi sinir sistemi hastalıklarının tedavisine katkı sağlayacak. Önce deneysel yapılacak çalışmalar sonra insanlarda kullanılabilecek. Burada elektrotlar vasıtasıyla beyinin istenen bölgesine giriliyor ve o bölgelerde sinir hücreleri arasındaki iletiyi sağlayan maddelerin düzeylerinin saniye saniye analizi yapılabiliyor. Hastalığa neden olan maddenin analizi yapılabiliyor ve istenirse o madde yerine konulabiliyor. Şu anda teşhis ve tedaviler hayvanlarda yapılacak. Telemetrik yani kablosuz sistem geliştirildikten sonra insanlarda teşhis ve tedavi çalışmaları başlatılacak.”
Laboratuvarda deneysel olarak telemetrik sistem çalışmalarının ABD’nin Ohio State Üniversitesi’yle ortak yürütüldüğünü anlatan Hacımüftüoğlu, ”Kablosuz yani telemetrik sistem çalışmalarının yapılabilmesi için Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Robert Stephens ile 4 yıldır çalışıyoruz. Bu çalışmalar sonuçlanınca insanlarda da sinir sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisinde çok önemli gelişmeler elde edilebilecektir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: