Yaşlılara d vitanmini destegi

PROF. DR. EFTAL YÜCEL: -”D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ, KEMİKLERİN DIŞINDA KAS KUVVETİ İÇİN DE ÖNEMLİDİR. BUNUN İÇİN 65 YAŞINDAN SONRA HER YIL GÜNEŞ IŞIĞININ AZ OLDUĞU KIŞ MEVSİMİNE GİRMEDEN EKİM AYINDA 1 AMPUL DEVİT-3 İÇİLMESİ UYGUN OLACAKTIR” -”BU SAYEDE YAŞLILARDA HEM KEMİK KIRIKLARI HEM DE ÖLÜM RİSKİ AZALABİLİR”

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eftal Yücel, yaşlılarda kemik yıkımına bağlı kırık riskinin yüksek olduğunu belirterek, ”Bunun için 65 yaşından sonra her yıl güneş ışığının az olduğu kış mevsimine girmeden ekim ayında 1 ampul Devit-3 içilmesi uygun olacaktır” dedi.
Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (RAED) tarafından 11-15 Ekim 2008’de Antalya’da düzenlenen 9. Ulusal Romatoloji Kongresine de başkanlık eden Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporozun, kemiklerin güçsüzleşip kolay kırılmasına neden olan bir hastalık olduğunu söyledi.
Son 50 yılda kalp-damar sistemi hastalıkları, kanser ve inme tedavisinde görülen gelişmeler sayesinde dünya genelinde insan ömrünün yaklaşık 20 yıl uzadığı için yaşlı nüfusun arttığını belirten Yücel, ”Bu nedenle kronik akciğer, alzheimer, parkinson, yüksek tansiyon, şeker, kemik erimesine bağlı kırıklar, duyu ve görme bozuklukları gibi yaşlılarda görülen hastalıkların görülme sıklığı da yükseldi” dedi.
Yücel, Türkiye’de ortalama yaşam süresinin erkeklerde 70, kadınlarda ise 72’ye çıktığını ifade ederek, osteoporozdan korunmak için her yaşta yeterli kalsiyum ve D vitamini alınması, ayrıca egzersiz yapılması gerektiğini söyledi.
Menopoz sonrasında kemik yıkımının fazla olduğunu belirten Yücel, ”50 yaş üstündeki kadınlarda yaşamlarının bir döneminde kalça kırığı görülme riski ABD’de yüzde 16, İngiltere’de yüzde 15’tir. Türkiye’de ise batı ülkelerine göre osteoporoza bağlı kalça kırığı riski çok daha azdır” diye konuştu.

-KORTİZON KULLANANLAR RİSK ALTINDA-

Yücel, osteoporozun genetik olma özelliği taşıdığını belirterek, anne ya da babasında erken yaşta kalça kırığı olanların, 3 aydan uzun süre ve günde 5 miligramdan fazla kortizon kullananların ya da kullanacakların, bazı hormonal hastalığı olanların, çok sigara içenlerin risk grubunda olduğunu kaydetti.
Yücel, osteoporozdan ve osteoporoza bağlı kırıklardan korunmak için şu önerilerde bulundu:
-Bebeklikten itibaren yeterli kalsiyum ve D vitamini alınmalı,
-Erişkinlerde menopoz öncesinde günde 1200 miligram, menopoz sonrasında 1500 miligram kalsiyum içerecek kadar süt ve süt ürünleri tüketilmeli,
-Fiziksel aktivite artırılmalı,
-Güneş ışığından yararlanılmalı,
-Sigara ve alkolden uzak durulmalı,
-Doktor tarafından önerilmedikçe kesinlikle kortizonlu ilaçlar kullanılmamalı,
-Özellikle evde kazalardan ve düşmelerden korunmak için önlem alınmalı.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: