Sessiz diplomasi izleyecegiz

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2009-2010 dönemi geçici üyeliğine seçilen Türkiye’nin dış politikasının, “üye oldu diye değişmeyeceğini” belirterek, “Biz bugüne kadar Kıbrıs konusunda ne söylediysek, Güvenlik Konseyi üyesi olduğumuzda da onları söyleyeceğiz” dedi.

Babacan, dış politikaya ilişkin çeşitli konularda NTV’nin soruları yanıtladı ve Türkiye’nin 2009-2010 dönemi BMGK üyeliğine seçilmesini değerlendirdi.

Türkiye’nin Temmuz 2003’de BMGK için adaylığını ilan ettiğini ve 5 yıla aşkın bir süredir bu çerçevede çalışmalarını yürüttüğünü belirten Babacan, Türkiye’nin geçici üyeliğe seçilmesinde üç önemli faktörün etkili olduğunu kaydetti. Babacan bunları, Türkiye’nin yaptığı siyasi ve ekonomik reformlar, etkin dış politika ve tüm bunların iyi bir iletişimle dünyaya tanıtılması olarak sıraladı.

Yapılan oylamanın gizli olduğuna dikkati çeken Babacan, ülkeler ne kadar sözlü taahhüt verseler de, gizli oylamanın sonucunu bilmenin çok zor olduğunu ifade etti. Konuya ilişkin İzlanda’yı örnek gösteren Babacan, İzlanda’ya verilen taahhüdün tamamı oya dönüşseydi, İzlanda’nın seçilebileceğini bildirdi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: