Darbenin izleri sürüyor

12 eylül askeri darbesinin üzerinden tam 28 yıl geçti ancak Türkiye bunun izlerinden hala kurtulamadı..darbe yönetimi kendi meşru zeminini yaratırken; Susurluk ve ardından da Ergenekon’la çıktı karşımıza…12 eylülün en büyük zararı ise bize bıraktığı çağdaş hukuk ilkelerinden uzak anayasası oldu…

Tarih 12 eylül 1980.. yer TRT Ankara Radyosu… saatler gece yarısı 03:56’yı gösterirken, dönemin Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren ordunun yönetime el koyduğunu duyurdu..
Artık Türkiye yeni bir viraja giriyordu.. sıkıyönetimler, gözaltılar, işkencelerle başlayan dönemin travmatik etkileri ve izleri günümüze kadar devam edecek bir süreçti bu..
ülke genelinde bir kıyım başlamış.. toplu gözaltılar, tutuklamalar, sürgünler, işkenceler ülkenin üzerine bir balyoz gibi inmişti… 12 eylül sürecinde 650 bin kişi göz altına alındı.. 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi için idam cezası istendi, 517 kişiye idam cezası verildi, haklarında idam cezası verilenlerden 50’si asıldı, idamları istenen 259 kişinin dosyası Meclis’e gönderildi, 388 bin kişiye pasaport verilmedi, 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı, 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına gitti, 300 kişi kuşkulu bir şekilde öldü, 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi, 937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı, 23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu, 3 bin 854 öğretmen, üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hâkimin işine son verildi, 400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi, gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

aradan 28 yıl geçti ancak Türkiye bunun izlerinden hala kurtulamadı.. 12 eylül kendi derin devletini meşru zeminlerini yaratırken; Susurluk ve ardından Ergenekon’la ortaya çıkan kirli ilişkiler ağı sistemin içine çöreklendi..

12 eylülün en büyük zararı ise bize bıraktığı anayasa oldu… 12 Eylül’ün yarattığı Anayasa, demokrasi ile bağdaşmayan hukuk ilkelerini alt üst eden uluslararası çağdaş sistemden uzak bir yapıyla çıktı karşımıza.. darbeyle gelen ve anayasadan güç alan sıkı yönetim uygulamaları terörün kaynağını oluşturdu..

ve bugün… demokratikleşme, yargı reformu, yolsuzlukla mücadele Türkiye’nin gündemini meşgul eden ana unsurlar olarak varlığını korumaktadır… darbenin travmatik etkilerinden kurtulmak; demokratik, çağdaş bir hukuk sistemine ulaşmak ve başka darbelere zemin hazırlamamak için öncelikle 12 Eylül askeri darbesinin ürünü anayasayı değiştirmek şarttır…

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: