Lezbiyen yayın yönetmeni işten atıldı

Kuzey Finlandiya’nın Rovaniemi şehrinde 1928 yılından beri yayınlanan günlük gazete Lapin Kansa’ya genel yayın yönetmeni olarak yeni atanan Johanna Korhonen’ın işine son verildi. Sebep: Johanna Korhonen bir kadınla birlikte yaşıyor.
Alma-Media Finlandiya’nın en büyük yayın gruplarından biri ve Aamulehti ve Iltalehti adlı ülkenin ikinci ve üçüncü büyük gazetelerinide yayımlıyor. Gazetenin bağlı olduğu Alma-Media Yönetim Kurulu Başkanı Kai Telanne, lezbiyen genel yayın yönetmeni Johanna Korhonen’ın işine son vermeyi sadece “işimize uygun değil” açıklamasıyla temellendirmeyi tercih etti. Ancak, bu açıklamanın üzerine Johanna Korhonen, işine son verilmesinin asıl nedenini ayrıntılarıyla anlattı. Korhonen, şirketin kendisini lezbiyen olduğu için işten attığını söyledi ve susması karşılığında kendisine 100 bin avro verilmesinin teklif edildiğini söyledi. Johanna Korhonen ne bir kadınla birlikte yaşadığını ne de lezbiyen olduğunu hiç saklamadığını söyledi. Korhonen, “Yoksa biz bu tür bir aile kurarak organize suç örgütü mü oluşturduk?” sorusunu sordu.

ANTİ AYRIMCILIK YASASINA MUHALEFET
Olayın ortaya çıkmasından ve Finlandiya’da geniş bir tartışma açmasından sonra şirket olayı kurtarmak için karşı atağa geçti. Şirketin iletişimden sorumlu yönetim kurulu üyesi Rauno Heinonen’ın tezi de ilginçti. Heinonen, “Biz gazeteci Johanna Korhonen ile iş görüşmesi yaparken evli olup olmadığını ve eğer evliyse eşinin de bu kente taşınıp taşınmayacağını sorduk. Heinonen bu sorulara cevap vermedi. Ya da doğru cevap vermedi. Bizim için lezbiyenlik önemli değil. Lezbiyen olduğu halde bize yanlış bilgi vermesi üzerine görevine son verildi” açıklamasında bulundu. Johanna Korhonen, işiyle eşinin ilişkisini kuramadığı için bu sorulara cevap vermediğini söyledi. Avrupa’da iş görüşmeleri yapılırken eş, din, dil, cinsiyetle ilgili sorulara cevap verilmek zorunda değil. Avrupa çapında uygulanan “Anti Ayrımcılık Yasası” herkesi eşit sayıyor ve bu yasaya uymayan şirketlere yaptırım uygulanıyor.

Finlandiya her ne kadar eşcinsel evliliğini kabul eden ülkelerden biri değilse de Avrupa’nın bu konuda en özgürlükçü ülkelerinden biri sayılıyor. Eşcinsel evliliği olarak da yorumlanan “kayıtlı birlikte yaşama” ülkede vergi indirimi dahil klasik ailenin yararlandığı bütün haklardan yararlanıyor. 2002 yılından beri ülkede “kayıtlı birlikte yaşama” yasal olarak mümkün.

Alma-Media şimdi bu olay yüzünden yalnızca sol çevre ve entelektüellere karşı değil mahkemeye karşı da sorumlu oldu. Korhonen, kendisini işten atan şirketin Finlandiya hükümetinin de onayladığı “Anti Ayrımcılık Yasası”nı çiğnediğini iddia ederek mahkemeye gideceğini açıkladı. Okurlar zaten grubun yayımladığı bütün gazeteleri boykot etmeye başladı. Gazetenin yayımlandığı Rovaniemi şehrinin üniversitesi de boykota aktif olarak katılıyor. En önemlisi de gazete çalışanlarının boykotu: Çalışanlar lezbiyen Genel Yayın Yönetmeni Johanna Korhonen’in gelmesini ve Yönetim Kurulu Başkanı Kai Telanne’nin gitmesini istiyor. Daha şimdiden iş yavaşlatma gibi uyarı grevleri başladı. Çalışanlar ikinci adım olarak gazetenin çıkartılmayacağını söylüyor.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: