PİYASADA ‘MÜDAHALE’ SESLERİ

Dolarda Yaşanan Hızlı Çıkış Merkez Bankası’ndan da Müdahale İhtimali Akıllara Getiriyor. Şimdilik Çok Yoğun Bir Beklenti Olmasa da Piyasadan Müdahale Sesleri Yükselmeye Başladı
Dolarda yaşanan hızlı çıkış Merkez Bankası’ndan da müdahale ihtimali akıllara getiriyor. Şimdilik çok yoğun bir beklenti olmasa da piyasadan müdahale sesleri yükselmeye başladı.
Uzmanlar, YTL’deki değer kaybının devam etmesi durumunda, bunun hem enflasyon hem de risk algılamalarına yönelik olumsuz etkileri olacağına dikkat çekerek, Merkez Bankası’nın önümüzdeki günlerde piyasaya doğrudan satım yönünde müdahale edebileceğine dikkat çekiyor
İşte dolardaki yükselişin sorumlusu

Abank Döviz Masası Müdürü Sevgi Aytekin, Merkez’in müdahalesinin olası gözüktüğünü belirterek, “Ama Merkez bankaları genel olarak etkili olacakları bir ortamda müdahale etmeyi beklerler” dedi.

2006’daki son doğrudan alım yolu ile müdahalenin 1.68-1.69 YTL seviyelerinden geldiğini ifade eden Aytekin, “Merkez Bankası yine 1.68’den müdahale edebilir. Ama etmeyi tercih eder mi, bunu kestiremiyorum” diye konuştu.

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi de Merkez Bankası’nın doğrudan müdahalenin işe yarayacağından emin olmadan müdahale yapmayacağını belirtti. Gelberi, şöyle devam etti:

“Burada şuna bakacak: Hedge fonların elindeki varlıkları tasfiye

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: