’11 Eylül’ bu akşam CNBC-e’de

11 farklı ülkeden, 11 usta yönetmenin, 11 Eylül olaylarına dair çektiği, her biri 11 dakika, 9 saniye, 1 kareden ibaret olan ’11 Eylül’ (11”09”01) bu akşam saat 22.00’de CNBC-e’de.

CNBC-e’de bu akşam ‘TV’de DVD Film Keyfi’ kuşağında Sean Penn, Ken Loach, Alejandro Gonzales Inarritu gibi yönetmenlerin 11 Eylül saldırılarına dair çektiği kısa filmlerden oluşan ’11 Eylül’ adlı film ekrana gelecek.

’11”09”01 – September 11’ projesi, Fransız yapımcı Alan Brigand’ın 11 farklı ülkeden, politik sinemacı kimlikleri ile öne çıkan 11 usta yönetmene “11 Eylül olaylarına dair birer kısa film çekmeleri” çağrısı üzerine 2002 yılında hayata geçirildi.

Filmlerin her birinin 11 dakika, 9 saniye ve 1 kareden ibaret olmaları şartı getirilmişti. Yönetmenler Shohei Imamura (Japonya), Sean Penn (ABD), Ken Loach (İngiltere), Samira Makhmalbaf (İran), Claude Lelouch (Fransa), Alejandro Gonzales Inarritu (Meksika), Idrissa Ouedraogo (Burkina Faso), Amos Gitai (İsrail), Mira Nair (Hindistan), Danis Tanovic (Bosna-Hersek) ve Youssef Chahine (Mısır) projede yerlerini aldı.

Eleştirmenlerin özellikle Sean Peen ve Alejandro Gonzales Inarritu’nun filmlerini ön plana çıkardığı bu kolektif çalışmada Claude Lelouch ve Mira Nair’in hikayeleri insanın içine işleyen hikayeler olarak yorumlanmıştı. ABD’ye yönelik eleştirisini, ateşler içindeki binadan kendini dışarı atmaya çalışan insanların görüntülerini kullanarak dile getirmesi oldukça çarpıcı bulunan Innarritu’nun dışında Ken Loach’un filmi de anlattığı hikaye ile ‘oldukça sert’ bulunmuştu.

Yönetmeni : Sean Penn, Ken Loach, Claude Lelouch, Alejandro Gonzales Inarritu, Danis Tanovic…
Oyuncuları : Emmanuelle Laborit, Vladimir Vega, Maryam Karimi…
Yapım Yılı : 2002 / 134 dk.

TV’de DVD Film Keyfi
SEPTEMBER 11 ( 11 Eylül)
Perşembe 22:00

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: