170 Dilin konuşulduğu New York

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, belediyenin tüm birimlerine, ingilizce dışında en az 6 dilde daha halka yardımcı olabilecek görevliler istihdam etmeleri talimatı verdi.

Yaklaşık 170 farklı dilin konuşulduğu ve hanelerin yarısından fazlasının İngilizceden başka bir dil konuştuğu ABD’nin New York kentinin belediyesi, artık “halkın dilinden anlayacak.” Dünyanın en kozmopolit şehri New York’ta belediye, bu şöhretine uygun bir adım attı. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, belediyenin tüm birimlerine, İngilizce dışında en az 6 dilde daha halka yardımcı olabilecek görevliler istihdam etmeleri talimatı verdi. Federal düzeyde belirlenmiş resmi bir dilin bulunmadığı Amerika’da bazı çevreler ise İngilizcenin ülke genelinde resmi dil olarak kabul edilmesi için çaba gösteriyor.
Son iki yılda ülkenin dört bir yanında birçok yerine yerel yönetim, kaçak göçmenlikle mücadele iddiasıyla İngilizceden başka dillerin kullanılmasını yasaklayan düzenlemeler de yaptı. Bu düzenlemeler, resmi dil ilan etmenin federal hükümetin tekelinde olduğunu hatırlatan federal mahkemelerce iptal edildi. Bazı muhafazakar çevreler de resmi dili olmayan ABD’de, anayasal değişiklikle İngilizcenin federal resmi dil ilan edilmesi için mücadele ediyor.

Dünyanın en kozmopolit şehri New York’ta ise belediye bu şöhretine uygun bir adım atıyor. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, belediyenin tüm birimlerine, İngilizce dışında en az 6 dilde daha halka yardımcı olabilecek görevliler istihdam etmeleri talimatı verdi. Buna göre New York Belediyesinin tüm birimlerinde, İngilizce dışında, İspanyolca, Çince, Rusça, Korece, İtalyanca ve Karayip Fransızcası dillerinde konuşan görevliler de bulunacak ve resmi dökümanların bu dillerdeki kopyasıyla da işlem yapılabilecek.

Bunun dışında başta Arapça, Urduca, Hintçe gibi diller olmak üzere onlarca değişik dilde ise telefonla tercümanlar vasıtasıyla belediye ile ilgili işlemler yapılabilecek. 2000 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre, yaklaşık 170 dilin konuşulduğu New York’taki evlerin yarısında İngilizce dışında bir dil konuşuluyor. New York Belediyesi, New Yorklulardan yılda 20 milyon başvuru telefonu aldığına dikkat çekiyor. Belediyenin ücretsiz 311 şehir hattından ise, 170 dilde bilgi almak mümkün.

“YÖNETİM, HALKIYLA İLETİŞİMLE BAŞLAR”
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, “Devlet yönetimi, halkıyla iletişim kurabilmekle başlar” diye anlattığı düzenlemenin, şehir bütçesine büyük yük getirmeyeceğini savundu. Spesifik bir maliyet belirtmeyen Bloomberg, “Şehir bütçesi içinde önemli sayılmayacak bir maliyet. Ancak bu yönetmelik, belediyemizi ülkenin halkı üzerinde en etkin belediyesi haline getirecek” dedi.

Bloomberg, “Eğer insanlar ne yaptığımızı bilmeseler, ne yapmaları gerektiğini bilmezlerse, yasaların onlardan ne istediğini anlamazlarsa, belediye hizmetlerinden nasıl yararlanacaklarını bilmezlerse, bütün faaliyetlerimize harcadığımız para ve emek anlamsız hale gelir” diye konuştu. Göçmen dernekleri ve insan hakları savunucuları ise, ABD’de bir ilk olan uygulamanın önemine dikkat çekerek, belediyeyi aldığı bu karadan dolayı kutlayan açıklamalar yapıyor.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: