Adil yargılamayla ilgili endişeye gerek yok

Mümtaz’er Türköne Ergenekon’a yönelik “sulandırma” faaliyetlerinin de “Ergenekonculuk” olduğunu ileri sürdü.

HABERTÜRK yayınına katılan Türköne şöyle konuştu:

SALON KRİZİ

“Ben bir hafta geçtikten sonra bu tür şeyleri hatırlamayacağımızı düşünüyorum. Teknik olarak bazı şeylerin aksaması var. Türkiye’nin oturmuş bir hukuk sistemi var. Bir hata varsa hukuk sistemlerinin yapılan hatayı düzeltme şansı var. Kimsenin adil yargılamayla ilgili endişe etmesine gerek yok.”

“TÜRKİYE KENDİ KONTRGERİLLASINI YARGILIYOR”

“Meselenin özünde çok önemli bir şey var. Türkiye kendi kontrgerillasını yargılıyor. Dünyada benzerleri 90’lı yıllarda tasviye edilen bir gizli devlet örgütü yargılanıyor. Gizli devlet örgütünün 2008 modeli yargılanıyor. Bu son derece önemli. Aleni şekilde işlenmiş cinayetler var. Devletin bugüne kadar verdiği bir karar yok. En son 16 Mart katliamı dosyası kapandı. Kafamızda kalan endişelerin cevabını bu davada bulma şansımız var. Sonuna kadar gitmek zorundayız.

Türk yargı sistemi biçimsel olarak hata yapıyorsa bunu düzeltme şansı var. Bu iddianamede öne sürülen delillere ayrıntılda son derece gereksiz şeyler de olabilir. Ama bu ayrıntıları esası yok etme için kullandığımız zaman o zaman gerçekten bir Gladyo davasıyla karşı karşıya olduğumuzu tespit etmemiz gerekir.

Türkiye’de Ergenekon Davası’na yönelik sulandırma çabaları görülüyor. Ben bunların bir tür Ergenekonculuk faaliyeti olarak görüyorum. Elbette eleştirilecek noktalar vardır. Yargı bunları araştıracak, gözden geçirecek ve sonuca ulaşacak.”

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: