Atomlar arası

Dünyanın en gelişmiş ve güçlü -tanımlanamayacak kadar yüksek çözünürlüklü- elektron mikroskobu Kanada’da bulunan McMaster Üniversitesi için Hollanda’da geliştirildi.

Elektronlardan oluşan bir ışının örnek üzerine gönderilmesiyle görüntü elde eden elektron mikroskoplarının en güçlüsü Hollandalı FEI tarafından 15 milyon dolar bütçeyle üretildi. Mikroskop, McMaster Üniversitesi’nde bulunan Kanada Elektron Mikroskobisi Merkezi’ne yerleştirildi.

İncelenen numuneleri 2 milyon kat büyüterek gösterebilen elektron mikroskobu teknolojisini iki atom arasındaki boşluğu bile net olarak gösterebilecek seviyeye taşıyan yeni cihaz, Titan 80-300 Cubed olarak adlandırılıyor.

Yeni mikroskobun Hubble Teleskobuna eşdeğer bir izleme teknolojisini mikroskobik boyutlarda sunduğunu belirten McMaster Üniversitesi mikroskobi proje müdürü GianLuigi Botton, bu kadar yüksek çözünürlüklü bir mikroskoba sahip ilk üniversite olduklarını belirtti.

Mikroskobun günlük yaşamda kullanılan ürünlerin nanometrik boyutlarda incelenmesi ve verimliliklerinin arttırılması için yapılacak araştırmalarda kullanılacağını belirten üniversite görevlisi John Preston, yeni cihazın ayrıca elektronik ve telekomünikasyon cihazlarında daha hızlı ve yüksek kapasiteli bellek modülleri geliştirilmesi için kullanılacağını söyledi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: