Bugün ’13’üncü Cuma’

13 sayısının uğursuzluğuna inananlar için istenmeyen gün bugün. ”Triskaidekafobi” olarak adlandırılan 13 sayısı korkusu bugün ”cuma” günüyle birleşek ”13’üncü Cuma” sendromuna yol açabiliyor.

Her yılın en azında bir ayında ayın 13’ü cuma gününe denk geliyor. 13 sayısından korkanlar böyle günlerde seyahat etmemeyi, yeni kararlar almamayı seçerler.

Batıl inançlar olsun, tek ve çok tanrılı dinler olsun birçok inançta 13 ve cumanın bir araya gelmesi uğursuzluk olarak adlandırılıyor.

Bu konudaki en yaygın inanış, Hz. İsa’nın 12 havarisinden Yahuda’nın ihanetine dayanıyor. İslamiyet dini ve Eski Roma inanışlarının tersine Hazreti İsa’nın çarmıha gerildiği gün olduğu kabul edilen cuma günü bazı inanışlarda uğursuz sayılıyor.

13 sayısı korkusu

13 Sayısı Korkusunun bilimsel adı “triskaidekafobi”. Triskaidekafobi Yunanca’da “üç ve on, fobi” sözcüklerinden oluşuyor. Sözcüğe yazılı kaynaklarda ilk kez 1911 yılında, I. H. Coriat’ın “Abnormal Psychology” adlı yapıtında rastlandı.

Her yılın en azında bir ayında ayın 13’ü cuma gününe denk geliyor. Paraskevidekatriafobi, 13’üncü cumalardan korkmaya verilen isim.

13 fobisi efsaneleri

İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde 13 sayısı atlanmıştı.

İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti.

13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı.

13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti.

Tarihte ünlü adlardan kimileri de bu fobiye sahipti. Henry Ford ayın 13’ünde çalışmazdı. Franklin Delano Roosevelt 13 kişilik bir grupla aynı masada yemek yemezdi. Napolyon, Mark Twain ve Richard Wagner de bu fobiye sahip öteki ünlü kişilerdir.

Birçok otel müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder; bu nedenle kimi otellerde oda numaraları 12, 12A, 14 olarak devam eder. Yemek sırasında masada 13 kişinin olması büyük uğursuzluk olarak görülür.

Ayın 13’üne rastlayan cuma gününde kişiler yolculuk yapmaktan, anlaşma imzalamaktan kaçınırlar. Kimi ülkelerde gökdelenlerin asansörleri 13’üncü katta durmaz. Agatha Christie’nin “Thirteen at Dinner” adlı romanında da sayı uğursuz olarak geçmektedir.

Aslında 13 sayısı tüm toplumlarda uğursuz değil. Örneğin, Meksika’da, Keltik ve Germen toplumlarında bu sayı genelin tam tersine önemli, kutsal ve şans getiren bir sayı olarak düşünülüyordu.

Tapınak Şovalyeleri’nin neredeyse kitlesel biçimde öldürüldükleri tarih, 1314 yılının Ekim ayının 13’üncü günüdür. Ancak ay ve yıldan öte bir başka anlamı vardır bu günün. Katliam Cuma gününe denk gelmiştir ve ayın 13’üdür.

“13’üncü Cuma” olarak adlandırılan Cuma gününün ayınr 13’üne denk gelmesi öyküsü de sayısın filme ve kitaba konu oldu.

13’uncü Cuma günü dirilen ve “ölümsüz” olan bir “seri katilin” bol kanlı ve vahşi saldırıları seri filmlere dönüşerek “fenomen” halini aldı.

Yeniden birleşme ve dirilme çağrıları yapan ve kendilerine küresel misyonlarını anımsatan Tapınak Şovalyeleri’nin işte bu tarihte biraraya gelecekleri, yeniden dirilecekleri tahmin ediliyor.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: