HP’den Türk bilim adamına ödül

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Şen, dünyanın önde gelen yazılım ve donanım firmalarından Hewlett Packard (HP) tarafından Yenilikçi Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

HP, 28 ülke ve 200 üniversiteden gelen 450’den fazla araştırma projesini inceledikten sonra 34 üniversiteden 41 projeyi ödüllendirdi.

Türkiye’den ödüle layık görülen tek akademisyen olan ve yaklaşık 3 yıl boyunca California, Palo Alto’daki HP Laboratuvarları’nda satın alma ihale süreçleri ve tedarik zinciri yönetimi üzerine çalışmalar yürüten Yrd. Doç. Dr. Alper Şen, ödüllendirilen “Satın Alma Sözleşmeleri ve İlgili İhale Süreçlerinin Tasarımı ve Analizi” projesi hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Alper Şen, rekabetin hızla arttığı dünyada firmaların bir çok ürünün satışında kar oranlarının sürekli baskı altında bulunduğunu ve karlılığın sürdürülebilir olması için, özellikle teknoloji piyasası gibi dinamik piyasalarda, ürünlerin stoklarda uzun süre kalmaması gerektiğini kaydetti. Şen, bu nedenle HP gibi milyarlarca dolarlık ciroya sahip birçok şirkette tedarik zincirinden ürünün satışına kadar olan sürecin çok dikkatli planlanması gerektiğine işaret etti.

Şen, şöyle konuştu:

“Örneğin HP, hazırlayıp satacağı bir bilgisayar için tüm dünyadaki parça üreticilerine çağrıda bulunuyor. Tedarik sistemini ise muhtemel risklere karşı tek bir firmaya vermiyor, girdi ihtiyaçları bir kaç firmaya dağıtılıyor. Örneğin, ihalede en iyi teklifi veren firma HP’nin alacağı malın yüzde 70’ini sağlarken, bir diğeri yüzde 30’unu sağlıyor. İhale kapalı zarf usulü de açık eksiltme usulü de olabiliyor.

Burada genel anlamda bizim yaptığımız, talep tahmini ile ilgili bilgileri de kullanarak, matematiksel modelleme yardımıyla şirket karlılığını en iyi seviyede tutacak ihale ve kontrat şartlarını harmanlamak. HP gibi milyarlarca dolarlık cirosu olan bir dünya devi için yüzde 1 gibi mütevazı bir maliyet indirimi bile çok büyük rakamlar anlamına gelebiliyor.”

Projelerinin teori aşamasında ödüllendirildiğini belirten Şen, analizlere başlandığını ve iki ya da üç yıl içerisinde tüm araştırmaların tamamlanarak son haline geleceğini belirtti. Projenin sadece HP için değil ihale yapacak tüm kuruluşlar için de fayda sağlayacağına inandığını belirten Şen, “Geliştirdiğim proje, devlet ihaleleri de dahil bir çok ihale sürecinde, ihaleyi düzenleyeler için maksimum verim sağlamayı hedefliyor” dedi.

Yenilikçi araştırma ödülü

HP Laboratuvarları Yenilikçi Araştırma Ödülleri, her bir üniversiteye yılda 100 bin dolara kadar proje fonu sağlıyor ve hem araştırmanın ilerleyişine, hem de HP’nin iş ihtiyaçlarına bağlı olarak üç yıl boyunca yenilenebiliyor.

Ayrıca lisansüstü öğrencisi bir araştırmacı da destekleniyor. Bu kişi, HP Laboratuvarları staj programına başvuru hakkı kazanıyor. Bir sonraki proje tekliflerinin 2009 ilkbaharında toplanması planlanıyor.

internet adresinden, “2008 HP Laboratuvarları Yenilikçi Araştırma Programı” ve ödül kazananlar hakkında detaylı bilgiye ulaşılabiliyor.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: