Numara Taşıma 10 YTL

Telekomünikasyon Kurumu Tayfun Başkanı Acarer, 9 Kasım’da başlayacak olan numara taşınabilirliği ücretinin 10 YTL’yi aşmayacağını açıkladı. Acarer, üç GSM operatörü arasında rekabet başladığını, tarifelerin yenilendiğini söyledi.

9 Kasım’da başlayacak olan cepte numara taşınabilirliği uygulamasının maliyeti de belli oldu. Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, numara taşınabilirliği ücretinin 10 YTL’yi aşmayacağını, üç GSM operatörü arasında rekabet başladığını, tarifelerin yenilendiğini söyledi. Acarer, üç operatörün de altyapısının hazır olduğunu dile getirdi.

‘DARALMA BEKLEMİYORUZ’

Acarer ‘Numara taşıma oranı Avrupa’da yüzde 8. Türkiye’de de bu oranı yüzde 5 baz aldık. Üç GSM operatörü ortak bir sistem kurarak borçlu aboneler konusunda bilgi alışverişinde bulunabilir’ dedi.

Küresel krize de değinen Acarer, krizin sektörü etkilemeyeceğini ifade ederek, krizde bir daralma olabileceğini ancak bunu da beklemediklerini kaydetti. Üçüncü Nesil (3N) ihalesi hakkında da bilgi veren Acarer, ihaleye dördüncü operatörün gelmesini kolaylaştırdıklarını kaydetti. Acarer, şunları söyledi:

‘İhaleden sonra kurum aralık ayına kadar karar verecek. Şubata kadar Danıştay kararı açıklanacak. Martta ihale imzalanır. Haziranda tüketiciler 3N kullanabilecek. 3 yıl sonunda da tüm illeri 3N kapsamış olacak. Hazır olan ikinci Nesil (2N) antenlerinin yanına 3N için pigonlara yeni antenler kurulacak.

”Turkcell: Biz hazırız”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, numara taşınabilirliğine Turkcell’in hazır olduğunu ifade ederek, abone sayısıyla ilgili bir şey bilmediklerini ancak bu konuda
‘endişelerinin’ olmadığını dile getirdi.

Terzioğlu ‘Numara taşınabilirliğinin uygulandığı ülkelerde başta küçük taşımalar oluyor. Herkes kendi operatörünü seçiyor ve mutlu olduğu operatörde kalıyor. Önemli olan en iyi hizmeti vermek’ dedi. 3N ihalesine de değinen Terzioğlu, 2009’un ilk yarısına kadar 3N hizmeti verebileceklerini vurguladı.

Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: