ÖĞRENCİ AFFI YASALAŞTI

Öğrenci affıyla ilgili yasa tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. 7 Haziran 1995 tarihinden itibaren uygulanacak aftan, GATA, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları, Polis Akademisi ve bağlı yükseköğretim kurumlarında ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim görürken yasada belirtilen tarihten itibaren ilişiği kesilenler de yararlanacak.

Yükseköğretim Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Genel Kurul’da, CHP milletvekilleri, tasarıda yer alan 29 yaşını dolduran lisans öğrencileri ile 35 yaşını dolduran yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin askerlik tecillerinin yapılmamasını öngören düzenlemenin değiştirilmesi yönünde önerge verirken, muhalefetin önergesi hükümetin destek vermemesi nedeniyle reddedildi. Yasada yer alan düzenlemeye göre 29 yaşını dolduran lisans ve 35 yaşını dolduran yüksek lisans öğrencileri, okullarına dönseler bile askerlik hizmetinden eğitim süreleri boyunca muaf tutulmayacaklar. Genel Kurul’da muhalefet, öğrencilikleri sırasında yüksek öğretim ve harç kredisi alanların borçlarının yeniden düzenlenmesi için de önerge verirken, muhalefetin bu önergesi de kabul edilmedi.

YASA NE GETİRİYOR?

Yasaya göre, Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisans üstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören öğrencilerden, 7 Haziran 1995 tarihinden, yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar, kendi isteği ile ilişikleri kesilenler dahil her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 aylık başvuru süresi içerisinde ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları şartıyla aftan yararlanacak. 1980 sonrası çıkartılan öğrenci aflarından hiç yararlanmayanlar da yasa kapsamına alındı. Başvuruda bulunanlar, ilgili yükseköğretim kurumları tarafından, 2 aylık başvuru süresinin dolması beklenmeden de bu haklardan yararlandırılabilecek. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihte askerliğini yapanlar terhislerini; gözaltında, tutuklu veya hükümlü olup da ceza infaz kurumlarında bulunanlar ise bu hallerinin sona ermesini takip eden 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvurmaları halinde bu haklardan faydalandırılacak.

-SINAV HAKKI

Ön lisans ve lisans düzeyinde ilişiği kesilenlere; devam şartını yerine getirmedikleri dersler için 1 eğitim-öğretim yılı, dönemlik dersler için 1 dönem devam etme hakkı ve 4 sınav hakkı; devam şartını yerine getirip başarısız olanlara, başarısız oldukları dersler için 4 sınav hakkı; istemeleri halinde başarısız oldukları derslere 1 eğitim-öğretim yılı, dönemlik dersler için 1 dönem devam etme hakkı, devam zorunluluğu bulunmayan dersler için 4 sınav hakkı tanınacak. Yüksek lisans öğrencileri için bir, doktora öğrencileri için de 3 yıl tez hazırlama süresi verilecek. Lisans üstü düzeyde ilişiği kesilenlere; devam şartını yerine getirmedikleri dersler için 1 eğitim-öğretim yılı, dönemlik dersler için 1 dönem devam etme hakkı ve 3 sınav hakkı; devam şartını yerine getirip başarısız olanlara, başarısız oldukları dersler için 3 sınav hakkı; istemeleri halinde bu dersleri değiştirerek 1 eğitim öğretim yılı, dönemlik dersler için 1 dönem devam etme hakkı, yeterlik için 3 sınav hakkı verilecek. Yüksek lisans öğrencileri için 1, doktora öğrencileri için 2 yıl tez hazırlama süresi, doktora yeterlik sınavına girebilmek için yabancı dil sınavında başarısız olanlara 3 sınav hakkı, sanatta yeterlik veya tıpta uzmanlık alanlarında başarısız olanlara, başarısız oldukları derslerden laboratuvar ve uygulamalı derslere devam ve eksik rotasyonlarını tamamlamaları şartıyla 3 sınav hakkı tanınacak.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: