Opportunity, 12 km’lik yürüyüşüne başladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars’taki tekerlekli robotlarından Opportunity, Kızıl Gezegen’de Endeavour Krateri’ne gitmek için 12 kilometrelik uzun yürüyüşüne başladı.

Spaceref.com web sitesinin haberine göre Opportunity, gezegene indiği 2004 yılının mart ayından bu yana 12 kilometre yol katetti. NASA Mars programı yöneticileri, 800 metre genişliğindeki Victoria Krateri’nden kısa süre önce çıkmayı başaran Opportunity’nin kimi gün 150 metrenin üzerinde yol katederek güneydeki hedefine ilerlediğini belirttiler.

Opportunity’nin yolu üzerinde bulunan kaya katmanlarını da inceleme olanağı bulduğunu belirten program yöneticileri, robotun Victoria Krateri’nin hemen yanındaki “Sputnit Krateri”ni de görüntülediğini kaydettiler.

Uzmanlar, Opportunity’nin yol performansının bir-iki küçük patinaj dışında “harika” olduğunu, robotun güneydoğuya doğru yolculuğunda, güzergahının belirlenmesi için Kızıl Gezegen’in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü görüntülerden faydalanılacağını bildirdiler.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: