Prof. Özbudun, Gerekçeli karara şaşırmadı

Yeni anayasayı hazırlayan komisyonun başkanı Prof. Dr. Ergün Özbudun, anayasa mahkemesinin gerekçeli kararını eleştirdi.

‘Mahkeme kararı çok yanlıştı’ diyen Özbudun ‘gerekçeli karar beni hiç şaşırtmadı. Hiçbir şekilde tatminkar da değil’ dedi.

“Anayasa mahkemesi yıllardır verdiği kararıyla özgürlükleri sınırlandıran bir yorum getirmektedir’ diyen Özbudun, bunun demokratik anlayışla bağdaşmasının mümkün olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Ergün Özbudun; “1982 Anayasasına göre Anayasa Mahkemesi sadece şekil denetimi yapabilir. Yine aynı Anayasa Mahkemesi 1970’lerde de aldığı bazı kararlarla tartışma başlatmıştı. 82 anayasasının koyucusunun amacı Anayasa Mahkemesi üyelerinin aldığı kararları asgariye çekmekti. Kabul edilebilirlik ölçüsüne çekmekti.” dedi.

Prof. Özbudun, ‘türbanlı öğrencilerin türbansız öğrenciler üzerine baskı oluşturduğu iddiaları’ içinse ‘ben bunca yıllık hukukçuyum, hocayım, böyle bir baskı görmedim. Aksine serbest olduğu dönemlerde türbanlı öğrencilerle başı açık öğrencilerin gayet dostane ilişkiler içinde olduğunu gördüm. Günün birinde bir şey olabilir diye bir karar alınamaz’ uyarısında bulundu.

Temel özgürlüklerin anayasa mahkemesinin insafına bırakılamayacağını belirten ve ‘Ya olursa…’larla hareket etmenin hukuk mantığına sığmadığını belirten Prof. Dr. Ergun Özbudun, mahkemenin bu kararıyla temel hakları kısıtladığını belirtti

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: