Yerliye % 10 vergi indirimi müjdesi

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hisse senetlerinden alınan yüzde 10 stopajı sıfıra getireceklerini belirterek, ”Yurt dışındaki paraların, yurda getirilmesine ilişkin kanun tasarısı, önümüzdeki hafta TBMM’ye intikal eder”dedi.

Maliye Bakanı Unakıtan, 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesini sunmak üzere geldiği, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Unakıtan, yurt dışındaki dövizin yurda getirilmesine ilişkin kanun çalışmasının hangi aşamada olduğu sorusuna, ”Tasarıyı, Başbakanlığa gönderdik. Burada gerekli değerlemelerin yapıldı ve imzaya açıldı. İmzalar tamamlandı, sayın Başbakanımızın imzasına kaldı. Son bir değerlemeden sonra, herhalde, Başbakanımız da imzayı atar. Tasarı önümüzdeki haftanın başında TBMM’ye intikal eder”diye konuştu.

Unakıtan, bu tasarıya göre, paranın kaynağını sormayacaklarını, vergi incelemesi yapmayacaklarını hatırlatarak, ”Buna dair, ne bir sorgumuz ne bir incelememiz var” dedi. Unakıtan, uyuşturucu, insan ticareti ve terör parasına karşın çok hassas olduklarını, buna katiyen izin vermeyeceklerini söyledi.

Bakan Unakıtan, yurt dışından getirilecek paradan yüzde 2 vergi alınacağını ve bunun herkese uygulanacağını da açıkladı.

Yerli ve yabancı yatırımcıda bono ve hisse senetlerinde stopajın sıfırlanması konusunda ayrım düşünüp düşünmediklerine ilişkin bir başka soruya da Unakıtan, ”Evet düşünülüyor. Bununla ilgili çalışmalarımızı bakanlıkta yaptık. Bundan sonra hisse senetlerine; borsanın derinliğini artırmak için yerli yatırımcı için de yüzde 10 stopajı sıfıra getiriyoruz” karşılığını verdi.

Unakıtan, stopaj indiriminin bonoda da yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya ”Şu aşamada onda bir değişiklik yok” yanıtını verdi.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: