ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE BU NE ŞİDDET BU NE CELALİ İSYANI?

Yılbaşından beri ilköğretimlerle liselerde şiddet gittikçe tırmanıyor. Buralarda altı örenci hayatını kaybetti,52 kişi yaralandı. Ne oluyor bu çocuklara ?

Bazı internet cafelerde elaltından içki satılıyor. Hap yaygın. Şiddet görüntüleri ve şiddet oyunları seviliyor. Bıçak taşımayanlar erkekten sayılmıyor. Ne oluyor bu gençlere ?

Nereden çıktı bu şiddet ? Yunusların,Mevlanaların,Hacıbektaş Velilerin,sevgi insanlarının ülkesine hiç yakışıyor mu ?

Nefret,kin ve öfke kaynağını kendini ifade etmesine izin verilmeyen ve baskılanan sevgiden alıyor olabilir mi ?

“Gençler kabına sığmıyor!” Yerimiz mi dar,ne var ? Aynı kapta elli kişi,yetmiş kişi ders görürse kaptan pilotunuz bağırır tabii : “Çıkarın beni bu kaptan!”Ne de olsa kan deli deli akıyor ama keskin sirke de küpüne zarar !

Sen evde bilgisayarı olanla olmayan arasındaki farkın küçük zihinlerde nasıl bir uçuruma dönüştüğünü tasavvur edebilir misin Abidin ?

Kolejde okuyanla okumayan hiçbir olur mu düşüncesi hakim değil mi bütün velilerde ? Peki kim izah edebilir körpecik beyinlere cumhuriyet yasalarıyla yönetilen bir ülkede eğitim ve fırsat eşitsizliğini ?

“Bir bilgisayarı bile olmayan” büyük çoğunluk olan internet çocuk ve gençleri eşitlikten ve mutluluktn uçtukları için paso şiddet görüntülerine ve şiddet sanal oyunlarına saldırıyorlar !

İçine doğdukları bu adaletsiz dünyada Fatmagüllerin ve Güldünyaların suçu ne ?

Bu adaletsiz ve çifte standartlı kahpe dünya onlarda sevgi ,barış,paylaşma,adalet,eşitlik gibi olumlu değerler yerine neden acaba yakmak,yıkmak,yoketmek ve şiddet duyguları uyandırıyor ?

Ülkemizin işsizlik,eğitimsizlik,yoksulluk,terör vb. sorunları içerden ve yeni dünya düzeni ile komşumuz Iraktaki haksız işgal ve savaş vb. sorunlar dışardan kişi başına düşen milli sinir katsayımızı depresyonlardan travmalara fırlatmasının acısını masum yavrularımız çekiyor olmasın ?

Bütün gün televizyonlardan şiddet filmlerini v dizilerini izleyen çocuklarımız şiddet fikrini ve örneğini nereden alıyorlar çok merak ediyoruz. Televizyon sahibi hldinglerin eleştirilere cevapları hazır : “Halk böyle istiyor! Reytingler bunu emrediyor”Halkımızdan başka herkes halk adına hüküm vermekte hiçbir sakınca görmüyor !

Sonra da hiç bunları bilmiyormuş gibi birileri çıkıp dalga geçer gibi “Ne oluyor bu çocuklara ? Ne oluyor bu gençlere ?” diye sormuyor mu,gel de çıldırma.

Sen tasavvuf ehli kadiri tarikatından gel,sonra da şiddeti yücelten kurtlar vadim o kadar yeşildi ki filmi yap! Bu ne perhiz bu ne turşu salata !

Asıl kötülükler değil Karagözler ülkemizde öldürülmeye devam ettikçe daha çk orman kanunları geçerli olur : Gücü yeten yetene ! Daha ne çuvallar geçer başımıza !

Yönetmenince Türkiyemize benzetiler Beyza’nın Kadınları gibi “çivi çiviyi söker”, “su testisi su yolunda”, “böyle başa böyle tarak”, “nush” ile uslanmayana kötek,masum değil hiçbirimiz onun için yer değiştirir av ile avcı,kurban ile katil,toplumlar hak ettikleri şekilde yönetilirler diyerek biz bu şiddete daha çook tapınırız !

Sanata,spora,yaratıcılığa,diyaloğa,tiyatroya,dramaya,yönelmeyen enerji atom reaktörü yerine atom bombasına dönüşüyorsa faturayı masum çocuklara ve gençlere değil asıl sorumlulara çıkaralım.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: