Masal kadınlar tarhanda

Devlet Tiyatrosu Erzurum Devlet Tiyatrosunda 2001-2002 tiyatro sezonunda sahneye koyduğum oyun Tahran’da Fajr Uluslararası Tiyatro festivaline davet edildi. 21. yılını gerçekleştiren festivale katılan ilk Türk Tiyatrosu Masal Kadınlar oldu. Bilindiği gibi Şah zamanında kurulan çadırlarda her yıl geleneksel Taziye festivalleri yapılırdı. Ancak Fajr Uluslararası Tiyatro festivali çerçeve sahnelerde düzenleniyor.Humeyni sonrası İran’da tiyatroya ilginin azalması beklenirken tam tersi, İran halkının tiyatroya gösterdiği ilginin arttığı açıkça görülüyor. Fajr festivalinde, yerel guruplar arasında yapılan elemeler sonrası festivale katılmaya hak kazanan 80 yerel gurup Tahran da oyunlarını gösteriyor.

Şehir Kültür merkezi olarak anabileceğimiz binanın içinde iki büyük salon var, ayrıca 300 seyirci kapasiteli gösterilerin yapılabilineceği 10 salon daha var. Vahdet Hall ismiyle anılan salon ise 1500 kişilik ve şehrin prestij nitelikteki kültür merkezi. Henüz, laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti Ankara’da uluslararası standartlarda sahnesi olan böyle bir salon yok !

İran’da hemen her koşulda Türkçe anlaşabileceğiniz birisini buluyorsunuz. Azeri kökenli olanlarla anlaşmak çok kolay. Pers kökenli olanlarda da Türkçe anlama oranı yüksek. Ama bazı Persler Türkçe anlamalarına karşın Türkçe cevap vermiyorlar. Oyunumuz iki gün matine suare olarak dört temsil yaptı.Festival başkanı Macit Sherifhodai festival biletlerinin bir ay önceden tükendiğini söylemişti. Bunu oyunumuz başladığında daha da net gördük. Kapıların önünde birikmiş insanlar olurda boş yer kalır ve bizi içeriye alırlar umudu ile bekliyorlardı. Oyunu izleyenlerle bir iletişim sorunumuz hiç olmadı. Dilimizi anlayanlarda anlamayanlarda oyuna katıldılar ve oyuncularımızı sürekli yüreklendirerek neredeyse onlarla birlikte oynadılar.

İran’da bizim burada beklediğimiz kadar kapalı bir atmosferle karşılaşmadık. Kültür Bakanlığı Tiyatro dairesi temsilcisi, oyunumuza zarar vermeyecek şekilde, kız arkadaşlarımızın başlarına birer örtü koymasını rica ederken, pek çok defalar, özür dilemiş, bizim bu festivale gelmemizin onlar için büyük bir destek olduğunu, ancak İran’da ki bu olumlu gelişmelerin devam etmesini istiyorsak bu kurallara temsili de olsa saygı göstermemizi bekliyordu. Bizim koşullarımızın değişmesine, bu koşullara karşı koyarak yardımcı olamazsınız diyorlardı. Bizim koşullarımızın değişmesini istiyorsanız, bizim verdiğimiz mücadeleye engel olmak istemiyorsanız, lütfen bu kurallara saygı gösterin diyorlardı. Buna gerekçe olarak da, Humeyni’nin yönetime geçişi sırasında, Humeyni yanlısı olup da yakınlarını kaybedenlerin, özellikle dini kuralların hafifletilmesi konusuna nasıl olumsuz tepki gösterdiklerini anlatıyorlar.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: