ÜNİVERSİTELER BİLİM ÜRETEN YERLER OLMALI

Cumhurbaşkanı Gül, Üniversitelerin Sadece Eğitim ve Öğretim Verilen Yerler Değil, Bilim ve Teknoloji Üreten Yerler Olması Gerektiğini Söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitelerin sadece eğitim ve öğretim verilen yerler değil, bilim ve teknoloji üreten yerler olması gerektiğini söyledi. Gül, vasıflı, eğitimli insanların yetiştirilmesi için üniversitelere büyük görevler düştüğünü ifade etti.
Cumhurbaşkanı Gül, Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ)’nün eğitim yılı açılış törenine katıldı. Gül burada yaptığı konuşmada eğitimin önemi üzerinde durdu. Gül, geleceğin en büyük yatırımının eğitim yatırımı olduğunu ve ciddi çalışma olduğunu gördüğünü dile getirdi. Üniversitelerin aynı zamanda teknoloji ve bilim ürüten kurumlar olduğunu kaydeden Gül, şöyle konutu: “Üniversiteler arasında giderek çeşitlilik başlamaktadır. Bazısı eğitime ağırlık verirken, bazısı sanayi ve ekonimiye ağırlık vermektedir. Bütün arzumuz şudur; sadece kendi içlerinde yarışan değil, dünyadaki üniversitelerle yarışan kurumlar olmalı.”

Cumhurbaşkanı Gül, böyle büyük bir ülke, tarihi derin olan ülke, bölgesinde önemli rol olan ülkenin bilimde, araştırma ve geliştirmede, teknolojide de önde gelen ülkeler arasında yer alması gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti: “Türkiye kendisi de teknoloji geliştirmeli yeni bulaşlar yapmalı, sanayiye ekonomiye uygulayabilmelidir. Dünyada belli başlı bilim dünyasına önderlik eden ülkeler vardır. Türkiye bunların arasına muhakkak girmelidir. Böyle büyük bir ülke muhakkak girmeli, ismi zikredilen son ülke olmamalıdır. Bunun için yatırım, kaynak gereklidir.”

Son yıllarda bu konularda iyi gelişmeler olduğunu gördüğünü ifade eden Gül, “Ar-Ge’ye son 3 yıldır önemli fonlar ayrılmaya başladı. Bütün bu yatırımların neticesini 4- 5 sene sonra alacağız. Ben inanıyorum ki 5 sene sonra bilim dünyasında çok farklı gelişme olacak. Üniversitelirmizin buna ayak uydurması elzemdir.” dedi.

Çeşitli sıkıntılarla yeteri kadar hamleler yapamadıklarını hatırlatan Gül, “Ama şimdi çerçeve programından en güzel şekilde faydalanılıyor. Para var, milli fonlarımız, bölgesel ve uluslararası fonlar var.” dedi.

Üniversitelerin sanayi ile iç içe olmasını isteyen Gül, “Üniversitelerimiz lisans üstü eğitim yapıyor. Türkiye kıyasında gelişmiş üniversitelerle mukayese ettiğimizde çok büyük fark var. lisans üstü ve doktora çalışmasına ağırlık vermemiz gerektiğini düşünüyorum” hatırlatmasında bulundu.

OMÜ’nün 33 ylık bir üniversite olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üniversite Samsun’la sınırlı olmaması gerekir. Bütün Karadeniz havzasına en iyi şekilde hitap etmelidir. Soğuk savaş döneminde Karadeniz ihmal edilen bir ülkeydi. Son yıllarda her alanda büyük bir cazibe merkezi olmaya başladı. Türkiye bunu çok önceki yıllarda keşfetti. KEİB’i kurdu. Bütün dünyanın gözü Karadeniz’de. Önemli şehir, turizm merkezi projeleri var. Komşu ülkelerin projeleri büyük yatırımlar gerektiriyor. OMÜ bütün bir Karadeniz’e hitap edebilecek bünyeye ve vizyona kavuşması gerekir. Varsa da yeni hamleler yapılması gerekir. Karadeniz içerisinde deniz ticareti, güvenliği ile ilgili Türkiye’nin öncülüğünde önemli inisiyatifler vardır. Bütün bunlar Karadeniz’i göz önüne getiriyor. Buradan hareketle OMÜ’nün misyonlarından birisi de bütün bölgeye hitap etmesi, bütün bölge projeleriyle ilgilenmesidir. Bu kadar tecrübeli bir ekiple bunu en iyi şekilde yapacağına inancım tamdır.”

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: