Vasıf öngören

BÜTÜN OYUNLARI

VASIF ÖNGÖREN

ALMANYA DEFTERI (GÖÇ)
ASIYE NASIL KURTULUR
OYUN NASIL OYNANMALI
ZENGIN MUTFAĞI
Vasıf Öngören, Türk tiyatrosunun 1960’lı yıllarda gerçekleştirdiği atılım içinde, oyuncu-yönetmen-oyun yazarı olarak yetişmiş çok yönlü bir tiyatro adamımız ve Brecht’çi tiyatronun biçimsel özelliklerini, Ülkemizin toplumsal-ekonomik-politik sorunları ile buluşturmayı başarmış, epik tiyatro yöntemini tiyatro yaşamımıza ilk kez kazandırmış bir tiyatro ustamızdır.

Almanya Defteri (Göç), 1960 yılların Türkiye’sinde kurduğu düşler gerçekleşemeyen, bu ortamda bocalayan bir oto tamircisi ailenin son çare olarak, çalışmak için Almanya’ya gidiş kararına varış öyküsüdür. İlk kez 1966’da Gençlik Festivalinde sergilenen oyun, bu festivalde İkincilik ödülü’ nü almıştır.

Asiye Nasıl Kurtulur, çağdaş tiyatromuzun bir başyapıtıdır. Türk tiyatrosunda içerik ve biçim açısından yeni bir seçenek sunan bu başyapıt, tiyatro tarihimizin en ön sırasında yer alıyor. Yazar, “yadırgatmalar” yolu ve tartışmalı yeni bir oyun düzeni ile herkese tanıdık gelen canlı ve sıcak yaşantılardan yola çıkarak, izleyiciyi yeni bir “bilinç” düzeyine ulaştırmayı başarır. Oyun, gecekonduda yaşama savaşı veren Asiye ile annesinin bu ortamdan kurtulmak için verdikleri mücadeleyi, oyunsu niteliği, içerdiği ironi ve gülmece öğeleri ile anlatır. Yazar, Brecht tiyatrosunun da inceleme olanağı bulduğu epik tiyatro anlayışını bu oyununda çok başarılı bir biçimde kullanarak, bu akımın tiyatro edebiyatımızda kullanma yolunu açmıştır. 1970 Yılı Sanat sevenler Derneği’ nin En iyi Yazar ödülünü almıştır.

Oyun Nasıl Oynanmalı’ da, radyo-televizyonlardaki bir yarışma programıyla, yoksul ama güzel bir genç kızın film dünyasında hızla yükseliş öyküsü eşzamanlı olarak verilir. Para kazanmak uğruna kutsal sayılan değerlerden nasıl vazgeçildiği gösterilirken, seyircinin tartışmalı oyuna katılıp eleştirel tavrını koyması sağlanır.

Zengin Mutfağı, toplumsal sınıflar arasındaki çelişkilerin git gide keskinleştiği 1970’lı yıllarda, kavganın dışında kalma çabası içinde safını şaşıranların öyküsüdür. 16-17 Haziran işçi Olayları günlerinde bir genç insanın politik tercihlerindeki yanlışı anlatılır. Kusursuz yapısı, çatışmalardaki ustalıkla kurgusu ve ironisiyle yazarın ikinci başyapıtı sayılmaktadır.

Oyun, 1977’de İsmet Küntay ödülü ve daha sonraları bir çok ödül almıştır.

Almanya Defteri: 8 erkek, 4 kadın/ Asiye: 12 erkek, 11 kadın/ Oyun Nasıl Oynanmalı: 15 erkek, 11 kadın/ Zengin Mutfağı: 4 erkek, 1 kadın

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: