Avrasya Maratonu

Etiyopyalı atlet Adilo Roba, yağmur altında geçen maratonu 2.11.16’lık derecesiyle ilk sırada tamamladı. Maratonda Etiyopya’lı Lishan Yigezu Fanta 2.11.37’lik derecesiyle ikinci, Moldovalı Iaroslav Musinchi ise 2.11.43’lük derecesiyle üçüncü sırayı elde etti.

Erkeklerde Türk atlet Bekir Karayel, 2.20.38’lik derecesiyle 9. sırada yer aldı ve ilk 10’a giren tek Türk atlet oldu.

BAYANLARDA RUS ATLET YULAMANOVA BİRİNCİ

30. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nda bayanlarda Rus atlet Nailya Yulamanova birinci oldu.

Yulamanova, maratonu 2:30:17’lik derecesiyle ilk sırada tamamlarken, aynı ülkeden Yuliya Gromova ise 2:31:36 ile ikinci sırayı elde etti.

Türk atlet Mehtap Sızmaz ise 2:33:17’lik derecesiyle bayanlar maratonda üçüncü sırayı aldı.

30. Kıtalararası Avrasya Maratonu Halk Koşusu binlerce vatandaşın katılımıyla büyük bir coşkuyla yapıldı. Altunizade Köprüsü altında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın startıyla başlayan 8 kilometrelik Halk Koşusu’na İstanbul ve çevre illerden gelen binlerce kişi sağnak yağmur altında, Boğaziçi Köprüsü’nü geçerek Barboros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a ve oradanda İnönü Stadı’na kadar koştular.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yarış öncesi halka hitaben yaptığı konuşmada, ”Bu yılki koşumuzu ‘İstanbul Koşuyor’ sloganıyla düzenliyoruz. İstanbul bütün sorunlarını koşar adım çözüyor. En büyük sorunumuz olan su problemini çözdük.” dedi.

MARATONDA RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Bu arada yağan yağmura aldırmayan binlerce vatandaş koşu sırasında renkli görüntüler oluşturdu. Boğaziçi Köprüsü üzerinde manzarayı ve boğazdan geçen gemileri seyredenler aynı zamanda bir gelenek haline gelen ve uzun zamandır hasretini çektikleri köprüde kahvaltı zevkini yaşadılar.

Koşunun renkli görüntülerinden biri de ellerinde gitarlarla koşuya katılan 3 kişilik bir arkadaş grubunun halka verdiği konserdi. Koşuya katılanlardan bazıları da köprü üzerinde akerdion eşliğinde horon oynadı.

BOĞAZ’A 3. KÖPRÜ ”GÖNÜL KÖPRÜSÜ”

Halk koşunda Boğaz Köprüsü’ndeki anlamlı etkinliklerden birisi de Batman’dan gelen öğrencilerle İstanbul’daki bir okulun öğrencilerinin Belediye Başkanı Topbaş ile birlikte uçurduğu beyaz güvercinler oldu.

Fatih Koleji’nin Özel Merter Fatih İlköğretim Okulu öğrencileri ile Batman Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan gelen öğrencilerle ”Boğaz’a 3. Köprü ‘Gönül Köprüsü’ sloganıyla yürüyen öğrenciler Başkan Topbaş’ın da katılımıyla birlikte havaya beyaz güvercinler uçurdu.

Köprüde vatandaşlarla birlikte yürüyen Başkan Topbaş, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

KÖPRÜDE GİTAR DİNLETİSİ…

Koşuya gitarlarıyla katılan 3 genç yağmur altında çaldıkları parçalarla katılımcılara eğlenceli dakikalar yaşattı.

Yağış altında müziklerini koşunun heyecanına katan gençler, organizasyona ayrı bir renk katarken, genç müzisyenler katılımcılardan da ilgi gördü.

Kısa süreli de olsa katılımcıların küçük bir şenliğe dönüştürdüğü koşuda gitar çalanların yanı sıra, halay çeken gruplar da yer aldı.

Katılımcılardan bazıları kahvaltısını çay ve simitle köprü üzerinde yaparken, katılımcılar köprü üzerindeki eğlenceli dakikalarını bol bol hatıra fotoğrafı çekerek kaydetti.

KÖPRÜ AYAKLARINDA DUVAR YAZILARI

Köprünün iki ayağının yola yakın duvarları katılımcılar için köprüye bir iz bırakma anlamında duvar yazılarıyla doldu.

Köprü ayaklarına ismini yazanların yanı sıra kalp çizerek içine sevgilisinin isminin baş harfini yazanlar da oldu.

Sigara karşıtı iki katılımcı ellerinde ”Sigara içmeyen doktor istiyoruz”, ”Sigara içmeyen öğretmen istiyoruz” şeklinde dövizler taşıyarak, sigaraya karşı tepkilerini dile getirdi.

Trabzonsporlu bir vatandaş köprüyü dev boyuttaki bayrağını dalgalandırarak geçti.

Koşuya her yıl olduğu gibi çok sayıda turistin de katıldığı görüldü.

BATMAN’LI ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ GÜVERCİNİ

7 den 70’e çok sayıda insanın katıldığı Avrasya Maratonu’nun en anlamlı görüntüsü ise Batman’dan gelen bir grup öğrencinin İstanbullu öğrencilerle beraber, ”Boğaza Üçüncü Köprü Gönül Köprüsü” sloganıyla oluşturdukları birlik ve beraberlik göstergesiydi.

Özel Merter Fatih İlköğretim Okulu’nun davetlisi olarak İstanbul’a gelen Batman Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencileri, Boğaziçi Köprüsü üzerinde ellerinde, ”Boğaza Üçüncü Köprü Gönül Köprüsü” yazan pankartı taşıdılar. İlk kez İstanbul’a geldiklerini ve sadece filmlerde gördükleri Boğaziçi Köprüsü’nden geçiyor olmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Batmanlı öğrenciler, tüm Türk halkının kardeş olduğunu, Doğu ile Batı arasında kurdukları köprü ile bu kardeşliğin daha da sağlamlaştığını söylediler.

Batmanlı öğrencilerin getirdiği barış güvercinlerini ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş öğrencilere eşlik ederek Boğaziçi Köprüsü üzerinde gökyüzüne bıraktı. Topbaş, Batmanlı öğrencileri tebrik edip onlara başarılar diledi.

Öte yandan Avrasya Maratonu Halk Koşusu’na katılanlara yarışma sonunda madalya ve tişört hediye edildi.

YARI MARATONU TÜRK ATLET SELİM BAYRAK KAZANDI

Bu yıl 30.’su gerçekleştirilen Kıtalararası Avrasya Maratonu yağmur altında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın verdiği startla başlarken yarı maraton da sonuçlandı.

Anadolu Yakası’nda Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinde başlayan ve bu yıl ilk kez Sultanahmet At Meydanı’nda sona erecek olan Kıtalararası Avrasya Maratonu kapsamında gerçekleştirilen 15 kilometrelik koşuyu erkeklerde Türkiye’den Selim Bayrak 43.54’luk derecesiyle, bayanlarda da Romanya’dan Luminita Talpos 50.29’luk derecesi ile birinci geldiler.

Büyük bir çekişmeye sahne olan ve yağmura rağmen hem maratoncuların hem de halkın büyük ilgi gösterdiği Avrasya Maratonu’nda Türk vatandaşı olan Etiyopya asıllı Selim bayrak, 43.54’luk derecesiyle birinci olurken, 43.57’lik derecesiyle Kenyalı Kiprotich Yegon ikinci ve 44.11’lük derecesiyle de Etiyopya’dan Bazu Worku 3. oldu.

BAYANLAR YARI MARATONU ROMANYA’DAN TALPOS İNGİLİZ ATLET 49.13’LÜK DERECESİYLE KAZANDI

Bayanlarda atletler arasında büyük bir çekişme yaşandı. Yarışın başından beri ilk grup içinde bulunan İngiliz Helen Southcott, 50.29’luk derecesiyle birinci olurken, 50.43’lük derecesiyle Kenya’dan Kenya’dan Lydia Njeri Mathathi ikinci, 52.03’lük derecesi ile de Etiyopya’dan Eyerusalem Kuma da 3. sırada yer aldı.

Yarı Maraton’da Türkiye adına koşan bayanlarda Türkan Erişmiş 53.37’lik derecesiyle 6. olurken, Birgül Özcan da 55.17’lik derecesiyle 8. sırada maratonu tamamladı.

Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: