TARAFLARI SAĞDUYUYA VE SAMİMİYETE DAVET EDİYORUM

Başbakan Erdoğan, Teröre Açık ya da Gizli Destek Veren Başta Bazı Avrupa Ülkeleri Olmak Üzere Tüm Tarafları Sağduyuya ve Samimiyete Davet Ettiğini Belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teröre açık ya da gizli destek veren başta bazı Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm tarafları sağduyuya ve samimiyete davet ettiğini belirterek, ”Terör örgütlerini terör listesine almak sorunu çözmüyor. Kendi sınırları içinde terörün finansal destek bulmasını, özgürce eylemler yapmasını, yandaş toplamasını, propaganda faaliyetleri yapmasını, parasal kaynakları o ülkelerde temin etmesini engellemeyenler, bilmelidirler ki bu sorun onların değer sistemlerinin ve düzenlerinin de altını oyacaktır” dedi.
Dünya Ekonomik Forumu Avrupa ve Orta Asya Toplantısı’nın resmi açılışında konuşan Erdoğan, dünyanın karmaşık ve zorlu bir geçiş sürecine sahne olduğunu ifade ederek, bu geçiş döneminin orta ve uzun vadede şekil alacak yeni uluslararası hangi temeller üzerinde dengeye kavuşacağına dair önemli ip uçlarını da yavaş yavaş ortaya çıkardığını anlattı.

Unsurları ne olursa olsun şekillenecek yeni uluslararası düzenin tüm insanlığın beklentileri doğrultusunda barışçıl, müreffeh ve özgürlükçü bir dünyanın ortaya çıkmasına hizmet edecek nitelikte olmasının gayet önemli olduğunu belirten Erdoğan, ”Neticede dünyamızın yeni soğuk veya sıcak savaşlara değil, yapıcı ve kalıcı barışa ihtiyacı vardır” dedi.

Bu dönemde özen gösterilmesi gereken hususun; yavaş yavaş oluşan dünya düzeninin eskiden olduğu gibi ayrışma veya bölünme değil, birlik ve dayanışma üzerine inşa edilebilmesi olduğunu kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kronikleşen sorun ve ihtilaflar karşısında hep kendi kısa vadeli çıkarlarını kovalayan bir anlayışın 21. yüzyılda yeri olmamalıdır. Hoşgörüye, birlikte var olmaya, dayanışmaya zarar verecek her türlü girişime karşı ortak tavır sergilememiz kaçınılmaz hale gelmiştir. Irkçılık, ön yargı ve yabancı düşmanlığını körükleyecek söylem ve politikalardan bütün taraflarca kaçınılması, daha da önemlisi bunlarla mücadelenin uluslararası çapta yürütülebilmesi artık her zamankinden fazla önem arz etmektedir. Ortak sorunlara karşı samimi bir şekilde dayanışma içinde hareket etme meselesi özellikle terörizmle mücadele bakımından büyük önem taşımaktadır. Başka birçok alanda olduğu gibi karşı karşıya olduğumuz ve hayati önem taşıyan terörizm belası, ancak etkin işbirliğiyle alt edilebilir ve buna karşı da ortak bir mücadele şarttır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: