1145 BELEDİYENİN KAPANMASI KESİNLEŞTİ

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin Belediyeler Yasası ile İlgili İptal Başvurusunu Reddetti. Kararda, 43 Yeni İlçenin Kurulmasına İlişkin İptal İstemi Reddilirken, 1145 Belediyenin Kapanması Kesinleşti.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin belediyeler yasası ile ilgili iptal başvurusunu reddetti. Kararda, 43 yeni ilçenin kurulmasına ilişkin iptal istemi reddilirken, 1145 belediyenin kapanması kesinleşti.
Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı Yasa’nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP tarafından açılan davayı sonuçlandırdı.

Anayasa Mahkemesi’nden davanın sonucuyla ilgili yapılan açıklamada, “Türkiye İstatistik kurumu tarafından gerçekleştirilen adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarına yasal süresi içinde iptal davası açanlar”, “Yasanın yürürlüğe girdiği 22 Mart 2008 tarihinden önce 5393 sayılı yasanın 8. maddesi uyarınca yapılan katılma işlemi ile nüfusu 2 binin üzerine çıkanlar” ve “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önerisi ve Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilmiş Turizm Bölge, Alan ve Merkezleri ve Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi kapsamında kalanlar ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca atanan 2008 yılı turizm öncelikli yöreler listesinde yer alanlar” yönünden iptal isteminin anayasaya aykırı olduğuna karar verildiği bildirildi. Böylece bu belediyelerin kapanması mahmeme tarafından reddedilmiş oldu.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: