JAPONLAR İNTİHARKOLİK

Japonya’da Evlerde Gaz İmal Ederek Kendi Canına Kıyma Olaylarının Normalden 30 Kat Artması Üzerine, İnternette İntiharı Özendirici Sitelerin Kapatılmaya Başlandığı Bildirildi.
Japonya’da evlerde gaz imal ederek kendi canına kıyma olaylarının normalden 30 kat artması üzerine, internette intiharı özendirici sitelerin kapatılmaya başlandığı bildirildi.
Hükümet yetkilileri, hidrojen sülfür gazı başta olmak üzere ev yapımı kimyasallarla kendini öldürenlerin sayısının bu yıl 870’e ulaştığını duyurdu. 2007’de bu rakam sadece 29’du.

Dünyada intihar olaylarının en çok yaşandığı ülke olan Japonya’da 2008 yılında da çok sayıda kişi canına kıydı. Polis yetkilileri, evde ölümü kolaylaştıran gaz üretimiyle ilgili popüler internet sitelerini kapatıyor. İnternette “netto shinju” olarak bilinen intihar siteleri 2003’ten bu yana cana kıyma olaylarının artmasına sebep oldu.

Ulusal Polis Ajansı’na göre, Japonya’da geçtiğimiz yıl 33 bin 93 kişi intihar etti. 2007’ye oranla, bu yıl aynı dönemde intiharlar yüzde 2.9 artış gösterdi. Polis, geçen yıl intihar edecek 77 kişiyi internette tespit ederek hayatta kalmalarını sağladı.

İntihar geleneği Japon kültürünün önemli bir parçasını oluşturuyor. Özellikler 1990’larda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, işsiz kalan 50’li yaşlarındaki binlerce kişi intihar etme yolunu seçmişti. Çöküşten sonra yaşanan ekonomik kalkınma ise oranlarda önemli bir değişikliğe yol açmadı. Hükümet ciddi boyutlara ulaşan ölümlere çare bulmak için, depresyondaki Japonlara yönelik danışmanlık ve rehberlik servisleri açmaya devam ediyor.

Uzmanlar, gelişen teknoloji ve ekonomik şartlar nedeniyle her geçen gün biraz daha yalnızlaşan Japon halkının, toplum içerisinde kendilerini değersiz hissettiklerini ve sürekli ölümü düşündüklerini belirtiyor.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: