ABD’LİLER SANDIKLARA AKIN ETTİ

Amerikan Halkı, Yeni Başkanlarını Belirlemek İçin Bugün Sandık Başına Gidiyor. Seçim Merkezlerinden Gelen Bilgilere Göre, Eskisine Oranla Daha Yüksek Bir Katılım Gerçekleşiyor.

Amerikan halkı, yeni başkanlarını belirlemek için bugün sandık başına gidiyor. Seçim merkezlerinden gelen bilgilere göre, eskisine oranla daha yüksek bir katılım gerçekleşiyor. Ancak elektronik oylamanın yapıldığı ülkede bazı aksilikler de yaşanmıyor değil.
Özellikle ülkeni doğu eyaletlerinde seçmenler, güneş doğmadan oy kullanma merkezlerine akın etti. New Jersey ve Virginia’nın bazı bölgelerinde elektronik oy kullanma makinelerinin bozulmasından dolayı seçim merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu. Makinelerin çalışmadığı yerlerde seçmenler, kağıt pusulalarla oylarını kullanıyorlar.

Bir diğer uzun kuyruk ise yine Virginia’da yaşandı. Ancak bu sefer kuyruğun uzamasına, seçim merkezini açacak olan yetkilinin uyuyakalması sebep oldu.

Daha önceki seçimlerde oylama konusunda sorunların yaşandığı Ohio’da da yine aynı teknik sıkıntılar yaşandığı bildiriliyor. Franklin kasabası seçim yetkilisi Ben Piscitelli, oy pusulalarının makinelere sıkışması gibi yine benzer sorunlar yaşadıklarını aktardı.

Kritik eyaletlerden biri olan Virginia’da seçimde ön plana çıkan başka bir konu ise seçmenlerin açtıkları davalar oldu. Bir yargıç, seçmenlerin oy kullanma süresinin bir saat uzatılması ve çoğunlukla siyahîlerin yaşadığı bazı bölgelere yeni oy kullanma makineleri yerleştirilmesi taleplerini reddetti.

Cumhuriyetçi aday John McCain’in kampanyası da Virginia seçim bürosuna, oy kullanma işlemleri başlamadan birkaç saat önce dava açtı. Davanın, ülke dışında gelen oyların sayılmasını sağlamak için açıldığı belirtildi. McCain, federal yargıçtan yurtdışından 14 Kasım’a kadar posta yoluyla gelecek oyların da sayılmasını istedi.

Bu tür mahkeme kararları, Amerikan seçimlerinde en çok karşılaşılan olgulardan biri olmuştu. 2000 yılında Amerikan Yüksek Mahkemesi, Florida’da oyların yeniden sayılmasını durdurarak George Bush’u başkan ilan etmişti. 2004 yılında da Ohio’da oy makinelerinin bozulması ve uzun kuyruklar hakkında tartışmalar yaşanmıştı.

Bugünkü seçimlerde mahkemeler açısından yaşanan farklılık ise 7 binden fazla kişinin bu tür bir başvuruda bulunmuş olması oldu.

Oylaların kullanılmaya başlandığı Florida, Georgia ve Colorado gibi eyaletlerde oy kullanan seçmen sayısının, bir önceki seçime göre yüzde 7,3 fazla olduğu bildirildi. Söz konusu artış, Demokrat seçmenlerde yüzde 12,2, Cumhuriyetçi seçmenlerde ise 1,7 olarak gerçekleşti.

Öte yandan bugün oy kullanacak seçmenlerin yüzde 50’si, yeni oy kullanma sistemiyle oyunu kullanıyor. Bunun da birçok yerde karışıklığa yol açabileceği belirtiliyor

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: