AMERİKA ONU KONUŞUYOR

Bir Belediye İşçisinin Kızıydı Ama Bugün Amerika Onu Konuşuyor ve Dünyanın Gözü Onda.
Bir belediye işçisinin kızıydı ama bugün Amerika onu konuşuyor ve dünyanın gözü onda.
Michelle Obama

Çünkü dün, eşi senatör Barack Obama seçimden zaferle çıkıp tarih yazdı. Michelle Obama da Amerikan tarihinde, Beyaz Saray’ın ilk siyahi First Lady’si oldu.

Çok değil bir yıl öncesine kadar dünya onu pek tanımazdı. Ülkesi Amerika’da ise yükselişi başlamıştı. Kasım 2008’de dünya, Başkan Bush’a veda etmeye hazırlanırken, onun yerine oturmaya aday kişiler de tek tek ortaya çıkmıştı.

Illinois Senatörü Barack Obama, başkanlığa aday ilk siyahi olarak bir anda medyanın ilgi odağı oldu. Demokrat Parti’nin adayı Obama, bu süre içinde rakiplerini tek tek solladı ve bugün ABD’nin ilk siyahi başkanı oldu.

Belediye işçisinin kızıydı ama Princeton ve Harvard’ta okudu

Obama ve ailesi, ABD’de ve dünyada artık tartışılmaz en çok konuşulacak kişiler. Bugün, tüm gazetelerin manşetlerinde. Eşi Michelle ise spotların önünde. Çünkü seçimin favorisi olarak gösterilen Obama’nın Beyaz Saray’a yerleşmesiyla, Michelle Obama da tarihe ilk siyahi First Lady olarak geçecek.

Ocak 1964’te Chicago’da, belediye işçisi bir babanın ve sekreter bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Michelle, parlak zekasıyla yaşıtlarından hep bir adım önde oldu ve ABD’nin en prestijli üniversitelerinden önce Princeton’da, ardından da Harvard’ta hukuk okudu.

Eşinden daha fazla kazanıyordu

2006 gelir vergisi iadesine göre, Chicago Üniversite Hastaneleri İdaresi’nde görev yaptığı sırada Michele Obama’nın yıllık maaşı 275 bin dolardı. Aynı dönemde Barack Obama, senatör olarak yılda 157 bin maaş kazanıyordu.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: