PSİKOLOJİK SAVAŞIN KALESİ DÜŞTÜ

Obama Cumhuriyetçileri Kaleleri Olan Virginia’dan Vurdu. Virginia Köleliğin Sembolüydü.
Obama Cumhuriyetçileri kaleleri olan Virginia’dan vurdu. Virginia köleliğin sembolüydü.
Başkanlık yarışında son tura önde giren siyahi lider Barack Obama için seçim sandıkları açıldı, iddialar kapandı. Amerikan halkı, ülkeyi önce Irak ve Afganistan’da bir savaşa sürükleyen, ardından ekonomik bir krize sokan Cumhuriyetçi George Bush’u ardından hayatında askere gitmemiş üstelik siyah bir kişiyi Başkan seçti.

Obama zaferini kutlamak için Cumhuriyetçilerin kalesi olarak bilinen Virginia Eyaletini gözüne kestirdi. Virginia daha önce Demokratlara oy vermişti ama bu defa bir siyah oy istiyordu.

Rekorların seçimi

Propaganda için toplam 3 milyar dolar harcanarak rekor kıran seçim çok farklı nedenlerle tarihi sıfatını hak etti. Pek çok eyalette önceden oy kullanmasına izin verilenler 3 hafta önceden mektupla ya da seçim sandığı başında uzun kuyruklar oluşturdu. NASA astranotları Michael Fincke ve Gregory Chamitoff ise yerden 354 kilometre yüksekteki uzay istasyonunda bilgisayar aracılığı ile oy kullandılar. Oy kullananlar yakalarına “oy kullandım” yazısını yapıştırarak seçim gününü kutladı. Cumhuriyetçi aday John McCain hiç beklenmedik bir şekilde Michigan’da yenilgiyi Ekim ayı başında kabul etti ve üstelik bunu duyurdu. Oysa Michigan’ın iki lider arasında gerçek bir mücadeleye sahne olması bekleniyordu. Demokrat aday Obama ise mücadelenin devam ettiği eyaletleri bir yana koyup McCain’in kalesi Virginia’yı hedefledi.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: