‘MUSTAFA’ AĞIR GELDİ

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, vakıf ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan ile birlikte, Atatürk’ün hayatının anlatıldığı ”Mustafa” adlı belgesel filmdeki ”Sigara ve içki tüketilen sahneler nedeniyle” yapımcı Can Dündar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.
Prof. Dr. Orhan Kural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmde dolaylı olarak sigara reklamı yapıldığını, gençlerin sigara içmeye teşvik edildiğini öne sürdü.

Filmde, ”Atatürk’ün içki ve sigaraya zaafı olan, yalnız ve mutsuz biri olarak gösterildiğini, sigaranın yalnızlığın tek çaresi olarak lanse edildiğini” savunan Prof. Dr. Kural, Atatürk’ün sigara içtiğinin bilindiğini, ancak filmde sigara ağırlıklı sahnelerin ön plana çıkarılmasının anlamlı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kural, şöyle konuştu:

”Filmde Türk milleti için bir idol olan Atatürk gençlere farklı tanıtılmak istenmiş, sigara yalnızlığın, çaresizliğin tek çaresi olarak gösterilmiş. Bu film hem Atatürk’ün imajını zedeler niteliktedir hem de yasaya aykırıdır. Zira 19 Mayısta yürürlüğe giren Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun’un 3. maddesinin 6. şıkkına göre, televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamaz ve görüntülerine yer verilemez. Bu filmin gençliğe vereceği zarar çoktur. ‘Atatürk günde 3.5 paket sigara içerdi’ gibi ifadelerle Atatürk gençlere farklı tanıtılmak istenmiştir. Bu durum bizi çok üzdü ve kafamızda ‘sigara reklamı mı yapılıyor’ şeklinde soru işaretleri bıraktı.”

Prof. Dr. Ercan ile birlikte filmin yapımcısı Can Dündar hakkında 10 Kasımda İstanbul Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını, avukatlarının bu konudaki hazırlıklarının sürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Kural, ayrıca RTÜK Denetleme Kuruluna da yazılı başvuruda bulunacaklarını kaydetti.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: