ATUAN MEZARLARI

Oyuncular Tiyatro Grubu; 2008- 2009 yılı Tiyatro sezonuna, Kanadalı yazar Ursula Le Guin’in aynı adlı romanından Selma Köksal’ın oyunlaştırıp yönettiği “Atuan Mezarları adlı oyunla giriyor…

ATUAN MEZARLARI

Grup bu oyunla; Asırlardır süregelen, kadın (kadın olarak yaşama) sorunlarına yönelik tartışmalar yaratma potansiyeline sahip.

“Atuan Mezarları” adlı oyun; kendi varlığının labirentinde kaybolmuş ama kendini arama cesaretini göstererek; özgürlüğün, ruhun yüklenmesi gereken ağır bir sorumluluk, bir seçim olduğunu keşfeden baş kahraman Tenar’ın peşinde, seyirci ile birlikte, bir arayış, keşfediş öyküsü …

Kadın özgürlüğü’nün önündeki tüm arkaik değerlerin metoforu olarak oluşturulmuş bir mezar kentte geçen oyunda; bağnazlık, katı gelenekler, katıksız bir içe dönüklük, fantastik bir atmosferle aktarılıyor.

Atuan Mezarları; Sosyalist ve Feminist yazımın olduğu kadar, Fantastik yazımın da en güçlü kalemlerinden biri olan Ursula Le Guin’in, Yerdeniz Üçlemesi’nin ikinci kitabı.

Yazarın sözleri ile “Bir kız çocuğunun büyüyüp kadın olma süreci” olarak okunabilecek eserin ana temaları, doğum, yeniden doğum, yıkım ve özgürlük.

Oyuncular Tiyatro Grubu, bu oyunla; bünyesine katılan genç oyuncuların yanı sıra, pek çok konuk oyuncuyla, tiyatro sahnesinde fantastik bir dünya yaratmanın peşine düşmüş. 14 kişilik oyuncu kadrosu, dramatik sahneler, Ayin sahneleri ve ritüellerin yapıldığı dans sahneleri oldukça etkileyici.

Koreografisini İpek Değer, Sahne ve Giysi tasarımını Aslı Tülüoğlu’nun yaptığı oyunda, başlıca rolleri Gülsüm Soydan, Eftal Gülbudak, Ece Işıldar, Zaven Çiğdemoğlu, Ayşe Burcu Eren ve Nurçin Karabıyık paylaşıyor.

Mekan sponsoru olan Enka Vakfı’nda sahnelenecek oyunun ön gösterimi; Enka Açık Hava Sahnesi’nde , 28 Temmuz Pazartesi günü seyirciyle buluştu.

Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle sahnelenecek oyun; sezon gösterimlerine Kasım Ayından itibaren; Enka Oditoryum’da devam edecek.

Kasım Ayı Oyun tarihleri
15 Kasım Cumartesi
17 Kasım Pazartesi

ENKA ODİTORYUM
Enka Vakfı, Sadi Gülçelik Spor Sitesi, İstinye-İstanbul
SAAT:20.30
BİLET: TAM:35 YTL
İND:25 YTL

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: