Tiyatro haberleri

İ.B.B. ŞEHİR TİYATROLARI BÜYÜK ŞAİRİMİZ YAHYA KEMAL’İ 50. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE “KENDİ GÖK KUBBEMİZ” ADLI OYUNLA ANIYOR……

Büyük şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’yı bundan 50 yıl önce 1 Kasım 1958’de yitirmiştik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bu yıl, Yahya Kemal Beyatlı’nın “50. ölüm yıldönümü” nedeniyle 2008-2009 sezonu repertuarına aldığı “Kendi Gök Kubbemiz” adlı oyunu sahneliyor…

“50 Yıldır Özlediğimiz Büyük Şairin Anısına” oynanan “Kendi Gök Kubbemiz”, Sönmez Atasoy tarafından kaleme alındı ve Engin Uludağ tarafından yeniden sahnelendi. Değerli sanatçımız Toron Karacaoğlu’nun oynadığı “Kendi Gök Kubbemiz”, 9 Kasım 2008 tarihine kadar Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde izlenebilir.

Kendi Gök Kubbemiz
2008-2009 Sezonu
Yazan: Sönmez Atasoy
Yöneten: Engin Uludağ
Sahne Tasarımı- İllüstrasyon: Rıfkı Demirelli
Efekt Tasarımı: Umut Yüzbaşıoğlu
Işık Tasarımı: Vahit Geyik

Oynayan
Toron Karacaoğlu
Yönetmen Yardımcıları: Emre Narcı, Aslı Narcı

Yahya Kemal Beyatlı
(1884 – 1958)
2 Aralık 1884’de Üsküp’de doğdu. İlk ve orta öğretimini, Üsküp, Selanik ve İstanbul’da tamamladı. 1903 yılında gittiği Paris’te Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. 1912’de döndüğü İstanbul’da, önce Darüşşafaka Lisesi’nde ardından da Darülfünun’da (İstanbul Üniversitesi) dersler verdi. Bu yıllarda başta “Yeni Mecmua” olmak üzere dergilerde şiir ve yazıları yayımlandı. 1948’de “Hâyal Şehir” adlı şiiriyle “İnönü Sanat Armağanı”nı kazandı. Kurtuluş Savaşı’na katılan şair, Lozan Konferansı’na katılan Türk Heyetinde yer aldı. Değişik dönemlerde Urfa, Yozgat, Tekirdağ, İstanbul milletvekilliği ve Varşova, Madrid, Lizbon, Karaçi büyükelçiliği yaptı. 1949 yılında emekli oldu. 1958 yılında uzun süredir yaşadığı İstanbul Park Otel’de öldü.

Modern Türk şiirinin başlatıcısı sayılan, sağlığında kitabı yayınlanmamış olan Yahya Kemal’in eserleri, ölümünden sonra kurulan “Yahya Kemal Enstitüsü ve Müzesi” tarafından derlenerek yayımlandı.

Yapıtlarından başlıcaları:
Kendi Gök Kubbemiz (1961), Eski Şiirin Rüzgârıyle (1962), Rubâîler-Hayyam’ın Rubâîlerini Türkçe Söyleyiş (1963), Aziz İstanbul (1964), Eğil Dağlar – Millî Mücadele yazıları (1966), Siyasî Hikâyeler (1968), Siyasî ve Edebî Portreler (1968), Edebiyata Dair (1971), Çocukluğum, Gençliğim, Siyasî ve Edebî Hatıralarım (1973), Tarih Musâhabeleri (1975), Bitmemiş Şiirler (1976), Mektuplar ve Makaleler (1977)

Sönmez Atasoy
1944 yılında Kars’ta doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı mezunu olan Atasoy, 1964 de Arena Tiyatrosu’nda ilk kez profesyonel oldu. 1968 yılında Devlet Tiyatroları’nda çalışmaya başladı. 40 yıl oyuncu ve yönetmen olarak bu kurumda hizmet verdi.

Sanat Kurumu tarafından iki defa en iyi oyuncu (Sersem Kocanın Kurnaz Karısı 1973), (Kanlı Nigar) ve en iyi yönetmen (Ana Hanım Kız Hanım) seçilen Atasoy, 2006 yılında emekli oldu. TV dizileri ve sinema filmlerinde rol alan Atasoy, 2008 yılında ABD’deki ilk Türk tiyatrosunu, “Turkish Art Sosiete Of New York” adıyla New York’ta kurdu. Halen Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yazdığı oyunlar
Nasrettin Hoca Birgün
Yaşasın Tiyatro
Yedi Köyün Yargıcı
Kendi Gök Kubbemiz

Yönettiği oyunlardan bazıları:
Dünya Tiyatro Festivali Sofya – 1982’de “Ana Hanım Kız Hanım”
Balkan Tiyatro Festivali – 1987’de “Misafir”
Taşkent Festivali – 1992’de “Bir Ben Vardır Bende”

Engin Uludağ
Üsküdarlı bir asker ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi’nin Hukuk ve Edebiyat Fakülteleri Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi. 1960 – 61 döneminde İ. B. B. Şehir Tiyatroları’na girdi. Asistan olarak çalıştığı 1967 yılına kadar oyunlarda rol aldı. İlk oyunu, Nüvit Özdoğru’nun sahneye koyduğu “Çalıkuşu”dur. 1967 yılında kadrolu rejisör oldu. Uludağ, bugüne kadar 60 ‘tan fazla oyun sahneye koymuştur. Uzun yıllar İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve Repertuar Kurulu Üyeliği yapan Uludağ, I.T.I Türkiye Milli Komisyon üyesi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli üyesidir. Türk ve batılı klasiklerin yanında tarihsel ve güncel eserleri sahnelemekte büyük ustalık gösteren Uludağ, yurtdışında da oyunlar sahnelemiştir.
“Tehlikeli Güvercin”, “Dikenli Yol”, “Soytarı”, “Şair Evlenmesi”, “Yalnız Adam”, “Hırçın Kız”, “Antonius ve Kleopatra”, “Askerliğim”, “Hançer”, “Deli İbrahim”, “Cem Sultan”, “Hurrem Sultan”, “Fermanlı Deli Hazretleri”, “Kendi Gök Kubbemiz”, “Bizans Düştü”, “IV. Murat”, “İhtiras Tramvayı”, “Tozlu Çizmeler” gibi pek çok oyunu sahneye koymuştur.
Engin Uludağ “Oyun Yazarları Derneği”, “Afife” ve “İsmet Küntay” ödüllerinin sahibidir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: