Kürtçe Bilmeyen Kürt Değilmi ?

Demokratik Toplum Partisi, yerel seçimlerde aday olmak isteyenlerden bir tek şart arıyor. 27 kişilik seçim komisyonu, yaklaşan yerel seçimde yapılacak hazırlıkları, aday belirleme sürecini, aday kriterleri ve seçim stratejisi konularını görüştü.

DTP adayların başvurduğu yerlerde sevilmesini ve o bölge insanının dilini bilmesi koşulunu aramaya karar verdi.

Önümüzdeki Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde belediye sayısını artırmak isteyen DTP, çalışmalarına başladı. DTP’nin 27 kişilik seçim komisyonu toplanarak kararlar aldı. Alınan kararlar daha sonra DTP’nin MYK ve Meclis Grubu ile değerlendirdi.

DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, yerel seçim çalışmalarına başladıklarını belirtirken, aday kriterleri konusunda şunları söyledi:

“Aday belirleme komisyonu, daha önce 22 Temmuz seçimlerinde olduğu gibi başvuracak adayları belirlenen kriterlere göre değerlendirecek. Komisyon ayrıca adaylarda, proje geliştirebilme, aday olarak başvurduğu yerelde sevilmesi, o bölge insanının dilini bilmesi ve bunu kullanma taahüdünde bulunması gerekir. Yani Kürtçe bilmiyorsa, bunu öğrenme taahüdünde bulunacak. Halkın talep ve istemlerini bireysel çıkarlarının üstünde tutması gibi bazı kriterler belirlendi.”

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: