KRİZ OTOMOTİVİ KÖTÜ VURDU

Ekonomik Kriz, Türkiye’nin Lokomotif Sektörü Olan Otomotivi Kötü Vurdu. Arka Arkaya Üretime Mola Haberlerinin Geldiği Sektör, Geçen Ay Yüzde 37.3 Daraldı.
İHRACAT VE ÜRETİMDE DARALMA SÜRECEK

Açıklamada, toplam pazarda ilk üç aylık dönemde artışın yüzde 26 olduğu, ikinci üç aylık dönemde bu artış hızının gerilediği ve ancak yüzde 2 düzeyinde gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada, üçüncü üç aylık dönemde de toplam pazarda yüzde 11 oranında daralma yaşandığı vurgulandı.

Açıklamada şöyle denildi:

“İlk üç aylık dönemde, toplam üretimde artış oranı yüzde 42 iken, ikinci üç aylık dönemde bu oran yüzde 24’e gerilemiş, üçüncü üç aylık dönemde ise yüzde 7 düzeyinde gerçeklemiştir. Toplam ihracatta, ilk üç aylık dönemde gerçekleşen yüzde 46 düzeyindeki artış, ikinci üç aylık dönemde yüzde 28’e gerilemiş ve üçüncü üç aylık dönemde ise yüzde 19 düzeyinde gerçekleşmiştir.

Toplam üretim, ihracat ve pazar değerlerinde Ekim ayında gerçekleşen düşüşlerin son iki ayda da artarak devam edeceği, son üç aylık dönemde, kümülatif bazda üretim ve ihracatta da daralmanın başlayacağı tahmin edilmektedir.”

Açıklamada, 2008 yılının başında 1.4 milyon adet üretime doğru giden üretim gelişmesinin, yıl sonunda 1.2 milyon dolayında kalacağı ve ihracatın da 1 milyon adetten 0.9 milyon dolayına ineceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

SEKTÖRDE ÖNEMLİ AZALMALAR MEYDANA GELDİ

Açıklamada, yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre üretim, iç satış ve ihracatta önemli oranda azalmaların meydana geldiği belirtildi.

Açıklamaya göre, toplam taşıt aracı satışları Ocak-Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.6 azalarak 454 bin adet oldu. Otomobil satışları anılan dönemde yüzde 2.7 artış ile 263 bin adet olarak gerçekleşirken, ithalatın pazar payı yüzde 58 olarak belirlendi. Toplam taşıt aracı üretimi söz konusu dönemde yüzde 19.4 artışla 1 milyon 49 bin adet ve otomobil üretimi ise yüzde 11.6 artarak 569 bin adet oldu. Dokuz aylık dönemde ihracat, yüzde 31 artarak 22.2 milyar dolar oldu.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: