KURAN’LA DANS EDEN FOLKLORCU KIZLAR İRANLI BAKANI YAKACAK

Folklor kıyafetleri giyen İranlı kızların, bir tören sırasında, tepside taşıdıkları Kuran’ı dansederek kürsüdeki konuşmacıya götürmesi skandala neden oldu. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın turizmden sorumlu yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşheyi’nin istifası isteniyor.
Başkent Tahran’da 8 Kasım’da düzenlenen ve ülke turizmine yabancı yatırım çekmeyi amaçlayan resmi bir törende, geleneksel elbiseler giymiş bir düzine genç kız, üzerinde Kuran-ı Kerim bulunan bir tepsiyi kürsüdeki konuşmacıya dansederek götürdü. İran’daki resmi törenler genelde Kuran okunarak başlıyor, ama danslı şov İran’da birçok siyasetçiyi zor durumda bıraktı. Töreni düzenleyen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın turizmden sorumlu yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşheyi’nin istifası isteniyor. Meşheyi’nin, “Kuran’ı tepsi içinde sunmak İran’ın batısında bir gelenektir” diyerek töreni savunan yardımcısı Mehdi Cihangari, baskıya dayanamayarak önceki gün görevinden ayrıldı. Buna rağmen tepkiler dinmedi.

Muhafazakar ağırlıklı İran meclisindeki “Kuran” grubunun başkanı olan Lale İftihari, Ahmedinejad’dan, yardımcısı Meşheyi’nin görevden almasını istedi. Muhafazakar gruplardan İslami Pazar Derneği ve İslami Koalisyon Partisi, “Kuran’a hakaret edildiğini” belirterek dans gösterisini kınadı. İki ayetullah da, Meşheyi’nin “kabul edilemez bu gösteriyle o makamı haketmediğini ispatladığını” savundu.

Ülkeye daha çok turist çekmek isteyen Meşheyi, temmuz ayında “İran, İsrail halkının dostudur” diyerek tepki çekmiş, bu fikrini ağustosta da yinelemişti. Birçok milletvekili ve din adamı, o günden beri Meşheyi’nin istifasını istiyor. Tahran, İsrail’i tanımıyor.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: