SOKAK ORTASINDA KURBAN KESENE CEZA YAĞACAK

İstanbul’da Kurban Bayramı’nda İstenmeyen Görüntülerin Oluşmasını ve Çevre Kirliliğini Engellenmek İçin Bir Dizi Önlem Alındı.

İstanbul’da Kurban Bayramı’nda istenmeyen görüntülerin oluşmasını ve çevre kirliliğini engellenmek için bir dizi önlem alındı.
Kurban Komisyonu’nun aldığı karara göre, sokakta kurban kesen ve atıklarla çevreyi kirletenlere, belediye zabıtası ve İl Çevre Müdürlüğü ekipleri tarafından ceza kesilecek.

Zabıta, sokakta kurban kesene Kabahatler Kanunu’na göre “Emre Aykırı Davranıştan” 125 YTL ve aynı kanunda “tahsis edilen yerler dışında hayvan kesmek” nedeniyle de 62 YTL idari para cezası da verecek. Zabıta tarafından hazırlanan tutanaklar İl Çevre Müdürlüğü’ne gönderilirse, Çevre Müdürlüğü de Çevre Kanunu’a göre işlem yapacak. Buna göre tüzel kişilere 27 bin 734 YTL, gerçek kişilere de 692 YTL para cezası kesecek. Böylece ceza gerçek kişiler için 879, tüzel kişiler için ise 27 bin 921 YTL’ye çıkacak.

Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu’na göre, belirlenen yerler dışında kurbanlık hayvan satanlara 250 YTL, menşei belli olmayan ve sağlık raporsuz hayvan sahiplerine 750 YTL, ceza kesilecek.

Ayrıca kente bayrama 9 gün kala, yani 28 Kasım Cuma gününe kadar kurbanlık hayvan girişi de yasaklandı.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: