ALMANYA BU TÜRK’Ü KONUŞUYOR

Almanya’da Yeşiller Partisi’nin eş başkanlığına Türk kökenli Cem Özdemir’in seçilmesi büyük yankı yarattı. Deutsche Welle, Almanya’nın dört bir yanından çok sayıda Türk kökenli politikacı, sivil toplum yetkilisi ve vatandaşın, Cem Özdemir’i kutladığını belirtirken “Almanya’nın umudun adı Cem Özdemir” diye yazdı.
Deutsche Welle, Cem Özdemir’in Yeşiller Partisi’nin eş başkan seçilmesinin yankılarını yansıttığı haberinde Sosyal Demokrat Partili (SPD) Alman Meclis üyesi Lale Akgün, Özdemir’in eş başkanlığıyla ilgili olarak, “Bu durum, dışlanmaların aşılabileceğini göstermiştir, sevindim. Güzel bir olay. Kolay bir görev üstlenmediği ortada. Kendisine başarılar diliyorum” dedi.
Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Berlin eyalet meclisi üyesi ve CDU Yönetim Kurulu üyesi olan Emine Demirbüken-Wegner de, Özdemir’in seçilmesinin olağanüstü büyük başarı olduğunu, bu adımla Yeşiller Partisi’nin bir ilke imza attığını ifade ederek, bunun göçmen kökenli insanları daha da cesaretlendireceğini söyledi.

SPD’li Berlin eyalet meclisi üyesi Ülker Radziwill de, Özdemir’in başarısının toplum içinde daha fazla sorumluluk üstlenmek isteyen göçmen kökenli insanlar için iyi bir sinyal olduğunu söylerken tek başkanlı büyük bir kitle partisi olduğu için SPD’de göçmen kökenli birinin parti başkanı olma ihtimalinin daha az olduğuna dikkati çekti.

Almanya Türk Toplumu Derneği (TGD) Başkanı Kenan Kolat, Özdemir’i içtenlikle tebrik ettiklerini belirterek, “Cem Özdemir’in seçimi Türk ve Alman toplumları içinde olumlu bir etki yaratacaktır” şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Sadi Arslan, Özdemir’in Yeşiller Partisi eş başkanlığına seçilmesinin Almanya’da yabancılar konusunda son zamanlarda atılan en önemli adımlardan biri olarak gördüğünü ifade etti.

-NURİ ŞAHİN: “BİR ŞEYLER YAPABİLECEĞİMİZİ GÖSTERİYORUZ”-

Borussia Dortmund’un başarılı futbolcusu Nuri Şahin, Özdemir’in parti başkanı seçilmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Almanya’da yaşayan Türkler olarak biz bundan sonraki nesillere iyi örnekler göstermek için çalışmalıyız. Örneğin ben ve diğer futbolcu arkadaşlarım Almanya’da zirveye çıktık. Cem Özdemir siyasette öyle. Biz Türkler olarak Almanya’da bir şeyler yapabileceğimizi gösteriyoruz” dedi.

-TÜRK VATANDAŞLARI ÇOK MEMNUN-

Cem Özdemir’in başarısı, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları tarafından da sevinçle karşılandı. Berlin’de iş bulma danışmanlığı yapan Cevdet Günay, Türk kökenli birinin Almanya’da önemli bir partinin başkanı olmasının toplumda bazı değişimleri gösterdiğini, Alman vatandaşlığına daha hızlı geçilebilmesi gibi konularda kendilerini temsil etmesini beklediğini kaydetti.

Egemen Erol adlı vatandaş da, Özdemir’in parti başkanlığına seçilmesinin olumlu ve onur verici bir olay olduğunu söylerken Melahat Zengin adlı ev hanımı, “Almanya’da bir Türk insanının böyle bir yeteneğe sahip olması çok güzel bir şey” dedi.

-OBAMA İLE KIYASLANIYOR-

Vesfettin Sezgin adlı vatandaş, Özdemir’den Türk kökenli biri olarak kendi haklarını savunması ve korumasını beklentisini dile getirdi. Mehmet Altun da, “Diğer partilerden de bunu bekliyoruz. Burada çok Türk var. Obama da Amerika’da başkan oldu. Neden Türkler burada olmasın?” şeklinde görüş belirtti.

Avrupa Döner Odası Girişimi Başkanı Yunus Altınsoy, Özdemir’in Yeşiller Partisi eş başkanlığına seçilmesinin, artık Almanya’da etnik kökenden çok çalışan insanların bir yerlere gelebildiğinin göstergesi olduğunu vurgularken “CDU’nun başına da yarın bir yabancı neden gelmesin?” diye konuştu.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: