ANLATILDIĞI GİBİ BİR KRİZ SÖZ KONUSU DEĞİL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de şu anda anlatıldığı gibi bir kriz söz konusu olmadığını söyledi. Erdoğan, öte yandan krizin Türkiye’yi tesiri altına alabileceğini ve bunun önlenebilmesi noktasında Türkiye’nin kendi kaynaklarını devreye sokması gerektiğini vurguladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD gezisi sonrası gittiği İsviçre dönüşünde Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, küresel kriz ile ilgili olarak reel sektör temsilcilerini dinlediğini ve ortak hareket edilmesi gerektiğini kaydederek, “Biz bu geminin içinde beraber yaşıyoruz. Dolayısıyla bu adımları da beraber atacağız” diye konuştu. 2008’in ilk 6 ayı içinde küresel kriz nedeniyle bir sıkıntı yaşanabileceğini kaydeden Erdoğan, “Farklı imkanlar bulmanın gayreti içinde oluyoruz, olacağız. Kendi kaynaklarımızı devreye sokmamız lazım. Çıkarttığımız son yasa buna yönelik” dedi.

Erdoğan şöyle konuştu:

“Adil davranacağız, elele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz süreci beraber atlatacağız. Kredi çağırma, kredi verme konusunda geri çekilme gibi konulara takip edeceğiz. Bir bankanın görevi kredi verme müşterisine destek sağlamaktır. Ben başka ülkeler dolaşıyorum dolacağım, arkadaşlarım sürekli temas halindeler. Yeni kaynaklar peşindeyiz. Bununla birlikte kendi kaynaklarımızı devreye sokmamız lazım. YASED toplantısında bu konunun daha fazla üzerinde durucağız. Ülkemiz krizin etkisi altında değil ancak bu kriz bizi de etkilemez diyemeyiz. Özellikle ilk 6 ay içinde bu anlamda etkileşim olacaktır. Biz bu konuyla ilgili yasa çıkardık. Firmalar biraz sermayelerine sermaye enjekte etsinler. Reel sektörde sermayelerine sermaye eklesinler. Hiçbir şey sorulmayacak. Bu süreci birlikte geçelim atlatalım. Bunu çok açık net söylemeyi de bir Başbakanlık görevi olarak görüyorum.”

Erdoğan bir gazetecinin Irak Başbakanı Maliki’nin özel temsilcisi ile yarın yapacağı görüşmeye ilişkin bir sorusunu da, “Şimdi yarın merkezi hükümetin Başbakanı Sayın Maliki özel temsilcisini bana gönderiyor. Yarın kendisiyle bir görüşmemiz olacak ve bu görüşmenin yanında da arkadaşlarımızı biz oraya gönderdik. Biz karşılıklı bu değerlendirmeleri yapıp nedir ne değildir ondan sonra daha net olarak tabloyu görme imkanı bulacağız” diyerek yanıtladı.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: