93.3 MİLYAR YTL’LİK SESLİCHAT BORCU SİLİNDİ SESLİ CHAT

Hazine’nin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na verdiği devlet iç borçlanma senetlerinden doğan 93.3 milyar YTL’lik alacağı, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında terkin edildi.
Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda sesli chat Temmuz ayında yapılan değişiklikle TMSF’ye verilen DİBS’lerden doğmuş ve doğacak olan Hazine alacaklarının terkin edilmesi hükme bağlanmıştı. Bu düzenleme çerçevesinde ayrıca, TMSF’nin varlık satışından elde edeceği gelirleri Hazine’ye aktarmasına ilişkin esas ve usullerin belirlenmesi öngörülmüştü.

Hazine’den yapılan yazılı açıklamada, bu kapsamda, söz konusu esas ve usullerin Hazine Müsteşarlığı’nca belirlendiği ve 93.3 milyar YTL’lik alacağın terkin edildiği seslichat bildirildi.

Laf konusu alacak 2008 krizinin ardından batan bankalara yönelik operasyon kapsamında Hazine tarafından TMSF’ye ikrazen ihraç edilen özel tertip DİBS’lerden kaynaklanıyordu. Aradan geçen zaman içinde TMSF, ilgilerden gerekli tahsilatları yeterince yapamadığı için bu yapacagı ödemenin Hazine’ye geri ödeyememişti.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: