GÖRÜNTÜLÜ CHAT OBAMA’NIN KABİNESİ ŞEKİLLENİYOR

Amerika’nın yeni Başkanı Barack Obama’nın kabinesi, yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Obama, finans krizi nedeniyle kabinede en çok izlenen ve merak edilen makamlardan olan Hazine Bakanlığı’na Timothy Geithner’i, Ulusal Ekonomi Konseyi görüntülü chat Başkanlığı’na da Lawrence Summers’ı getirdi. Ancak halen Obama’nın atama yapmadığı bazı yerler bulunuyor. Obama’nın atama yaptıktan sonra kabinesindeki bazı isimlerin güvenlik araştırmasına tabi tutulması ve Kongre’nin onayını alması gerekiyor. İşte Obama’nın atama yaptığı görevler, atama yapılmayan boş pozisyonlar için adı geçen isimler ve Demokratların belirlendiğini söylediği ama resmen açıklanmayan yeni kabine üyeleri:
HAZİNE BAKANLIĞI

Bu bakanlığa New York Federal Rezerv Bakası’nın Başkanı olan Timothy Geithner atandı. Obama’nın mali krizle uğraşmak için seçtiği isim olan Geithner, finans piyasasını istikrara kavuşturmaya yönelik çabalara yardım etmişti. Geithner, global finans sisteminde önemli bir yere sahip olan bankaların birleşik bir düzenleyici yapının kontrolünde çalışması gerektiğini savunuyor. Ataması dün yetkililer tarafından duyurulan Geithner’in, yarın ise resmen açıklanması bekleniyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

New York Times gazetesi, Obama’nın eski rakibi Hilalry Clinton’ın, bu bakanlığı kabul ettiğini yazdı. Clinton’a yakın üst düzey bir kaynak ise iddianın erken olduğunu, Obama ile görüşmelerin hâlâ sürdüğünü açıkladı. Hillary’nin, hem siyasi kariyeri hem de eski Başkan Bill Clinton’ın eşi olarak global bir profili bulunuyor. Siyasî analistler, Clinton’ın bu göreve seçilmesinin, ABD’nin “daha şahin” bir duruşa sahip olması anlamına geleceğini düşünüyor. Hillary görüntülü chat Clinton’ın, Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmesi konusunda Obama’dan daha isteksiz olduğu biliniyor.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: