KRİZLE İLGİLİ ÖNERİLERİMİZ DİKKATE SESLİ CHAT ALINMALI

Türkiye Ziraat sesli chat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gelecek dönemde tarımda mevcut sorunlar devam ederse, sektörün istihdam yükünü taşımaya devam edemeyeceği uyarısında bulunarak, “Krizle ilgili alınacak önlemlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda söylediklerimiz önemsenmeli ve dikkate alınmalıdır” dedi.
Bayraktar, TZOB Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Mısır Sektör Raporu’nu açıkladı. Bayraktar toplantıda yaptığı konuşmada, krizle ilgili taleplerini Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda dile getirdiklerini, ancak bu çabalarının karşılığı olarak alınan somut bir önlem göremediklerini kaydetti.

Bayraktar, küresel ekonomik kriz için hazırlanacak pakette tarım sektörünün unutulmaması gerektiğini söyledi. Tarıma, çiftçilere verilen desteklerin son yıllarda giderek azaldığını belirten Bayraktar, “Oluşturulan bu 2009 bütçesi de ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır. 2002 yılında tarımı desteklemek için milli gelirin yüzde 0.65’i ayrılırken 2009’da bu oran yüzde 0.49’a düşmüştür” dedi.

Bayraktar, “Küresel mali krizin tarıma ve çiftçilerimize 2001 sonrasında olduğu gibi yeniden bir darbe daha vurmasına göz yumulamaz” diyerek, yetkilileri sektörün sesine kulak vermeye çağırdı.

Gelecek dönemlerde tarımda mevcut sorunlar devam ederse, sektörün bu istihdam yükünü taşımaya devam edemeyeceğini kaydeden Bayraktar, “2001 krizinden sonra 5 yıl içinde tarımsal istihdam 2.3 milyon kişi azalmıştır. İçinde bulunduğumuz koşullarda artan işsizlere bir de tarımı terk edenlerin katılmasına mani olunmalıdır” diye konuştu. Bayraktar, çiftçilerin, bankalara 10 milyar YTL’yi aşan borcunu nasıl ödeyeceğini sesli chat düşündüğünü vurguladı.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: