SORUN ANAYASA SESLİ SOHBET MAHKEMESİ’NİN YORUMUNDA

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Anayasa’nın değiştirilemez maddelerinde sorun olmadığını belirterek, “Sorunun temeli, Anayasa Mahkemesinin sesli sohbet yanlış yorumundan, keyfi yorumundan ‘Yaptım oldu’ şeklindeki yorumundan kaynaklanıyor” dedi.
Kuzu, Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen “Anayasalardaki Değiştirilemez İlkeler” konulu sempozyumla başlayan tartışmaları ANKA’ya değerlendirdi.
Türkiye’de değiştirilemez maddelerin, ilk olarak 1961 Anayasası’nda getirildiğini hatırlatan Kuzu, bunun sadece Cumhuriyet maddesinin olduğunu söyledi. 1982 Anayasası’nın ise bunu genişlettiğini ve “ilk 3 maddesi değiştirilemez” diyerek Cumhiriyetin niteliklerini bu kapsamın içine koyduğunu ifade etti.

-“ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR”-

Kuzu, bu maddelerin değişmezliği konusunun rahatsız edici bir tarafı olmadığını savunarak şöyle dedi:

“Demokrasilerde bu maddelerin kapsamına baktığınız zaman laik, sosyal, hukuk ve demokratik devlet değişmez. Değişmez maddeler bunlar. Anayasanın başlangıç kısmı da değişmez kapsamındaydı ama bizden önce değiştirdiler. Değişmez maddelerin değişmezliğiyle alakalı olarak, bu aslında bizde istisna olarak bizde gözüktü, daha önceki dönemlerde. Mesela ‘kutsal Türk devleti’ vardı, çıkardılar.

Bugün değişmez maddelerin değişmezliğini savunurken, çifte standart uygulanıyor. Birileri dediğinde buna karşı çıkanların, Anayasa taslakları var elimizde. TOBB’a, TÜSİAD’a, Barolara hazırladıkları anayasa taslakları hazırlamışlar. Bu taslaklarda Cumhuriyet dışındaki maddeleri değiştirmişler. Ama şimdi bu konuya karşı çıkıyorlar. Bunu çifte standart olarak görüyorum ve samimi bulmuyorum.”

-“ANAYASA MAHKEMESİ YANLIŞ YORUMLUYOR”-

Kuzu, bu maddelerle sesli sohbet ilgili olarak “değişmezlik ilkesinden kaynaklanan bir sorun olmadığını” tekrar ederek, “Sorunun temeli, Anayasa Mahkemesinin yanlış yorumundan, keyfi yorumundan kaynaklanıyor. ‘Yaptım oldu’ şeklindeki yorumundan kaynaklanıyor. 1970 yılında da aynı hatayı, aynı yorumu yapmıştı. 1982 Anayasası bu işi düzeltti. Ama maalesef YÖK kararında konuya doğru yaklaştı, anayasa değişikliğinde yorumunu doğru yaptı; Ama ondan sonraki kararlarında 1970’teki yorumuna döndü. Bugün anayasayı değiştirme yetkimiz maalesef elimizden alınmıştır” diye konuştu.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: