ERMENİSTAN SESLİ CHAT İLE MESAFE KATEDİYORUZ

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ermenistan sesli chat ile görüşmelerde ileriye doğru mesafe katettiklerini söyleyerek, “Umuyorum ki makul bir sürede hem Azerbaycan-Ermenistan görüşmeleri hem de Türkiye-Ermenistan görüşmeleri bir sonuca bağlanır” dedi.
Dışişleri Bakanı Babacan, Tacikistan ve Kırgızistan’ı kapsayan turu öncesinde Esenboğa havaalanında basın toplantısı düzenledi.

Babacan, Ermenistan ile devam eden sürece ilişkin soru üzerine, Ermenistan ile bir yılı aşkın süredir devam eden yoğun bir diplomasi trafiği bulunduğunu söyleyerek, özellikle bakanlar arasında gittikçe artan sayıda görüşmeler olduğunu hatırlattı.

Kafkaslarda istikrar, barış, refah ve güvenlik ortamının sağlanmasını çok önemsediklerini söyleyen Babacan, bunun pek çok unsuru bulunduğunu, bu çerçevede Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin yanı sıra Gürcistan ve Abhazya’daki gelişmeler, Gürcistan-Rusya sesli chat ilişkileri ve Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesinin çok önemli olduğunu bildirdi. Babacan, Ermeni ve Azeri liderlerinin Moskova buluşmasının önemine de dikkati çekti.

Bakan Babacan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile görüşmelerinin olumlu seyrettiğini söyleyerek, önümüzdeki hafta Helsinki’de düzenlenecek olan AGİT toplantısında Kafkaslarla ilgili olarak, bakanların bir araya gelebileceği bir ortamın oluşabileceğini kaydetti.

“Ermenistan-Azerbaycan görüşme sürecinin ilerlemesi kuşkusuz Türkiye-Ermenistan sürecine de olumlu katkılar sağlayacaktır” diyen Babacan, Ermenistan ile ilgili ikili sorunların çözümü için konuların hepsinin masaya yatırıldığını bildirdi. Babacan, görüşmelerin olumlu seyrettiğini yineleyerek, “Her bir görüşmede ileriye doğru mesafe katediyoruz. Umuyorum ki makul bir sürede hem Azerbaycan-Ermenistan görüşmeleri hem de Türkiye-Ermenistan görüşmeleri bir sonuca bağlanır” dedi.

Babacan, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine ilişkin bir başka sesli chat soru üzerine ise “Şu anda biz olumsuz senaryoları bu görüşmelerde hiç gündeme dahi getirmiyoruz. Hep olumlu bir perspektifle çabalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşmanın Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine de olumlu yansıyacağını belirten Babacan, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki yakınlaşmanın da Türkiye-Ermenistan ilişkilerine olumlu yansıyacağını kaydetti. Bakan Babacan, olumlu perspektifle düşünüldüğünde her iki hatta ve müzakere sürecinde işlerin hep ileri doğru gitmesini, bir gerileme olmamasını arzu ettiklerini söyledi ve “Şu ana kadar da aldığımız sinyaller, bizim yaptığımız çalışmalar oldukça olumlu diyebilirim” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Babacan, ziyaretlerine ilişkin olarak da gerek Tacikistan gerekse Kırgızistan ile ilişkilerin gelişmesinden memnun olduklarını söyleyerek, “Orta Asya’da barış, huzur, refah ve istikrarın tesisi Türkiye için önemlidir” dedi.

Bu amaçla bölgenin iki önemli ülkesi ile olan işbirliğini güçlendirmek istediklerini belirten Babacan, ziyaretleri sırasında iki ülkedeki Türk vatandaşları ve iş adamlarıyla bir araya geleceğini kaydetti.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: