GÖRÜNTÜLÜ SOHBET ÖLDÜRÜLEN MUHABİRİN DRAMI

Görev yaparken öldürülen muhabir savaş görüntülü sohbet bölgesine gitmeyi işini kaybetmek korkusuyla kabul etmiş.
Somali’de görev yaparken öldürülen BBC muhabiri Kate Peyton’ın, savaş bölgesine gitmeyi işini kaybetmemek için kabul ettiği ortaya çıktı.

The Guardian gazetesi, 9 Şubat 2005 tarihinde, Somali’nin başkenti Mogadişu’da iki kabile üyesi arasında çıkan çatışmada, kaldığı otelde kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından vurularak öldürülen BBC’nin 39 yaşındaki deneyimli muhabiri Kate Peyton’ın, kurum ile arasındaki yeni iş kontratını sağlama almak ve sadakatini göstermek için savaş bölgesine gitmeyi kabul ettiğini yazdı.
Mogadişu’daki hastane kaynakları, Peyton’un sırtından 2 kurşun yarası aldığını, hastanede acil ameliyata alındığı sırada hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Guardian, gazeteci Kate Peyton’ın öldürülmesi ile ilgili Ipswich Ceza Mahkemesi’nde görülen davada dinlenen aile bireylerinin, Peyron’un Mogadişuya görüntülü sohbet gitmek istemediğini fakat bu isteğinin pek sıcak karşılanmaması üzerine iş kontratına 4’üncü yılın eklenmemesinden korktuğu için Somali’ye gitmek zorunda kaldığı yönündeki açıklamalarına yer verdi.

Gazete muhabir Kate Peyton’ın kız kardeşi Rebacca’nın, “Kardeşim bana eğer Somali’ye gitmezse BBC’nin kontratını yenilemeyeceğinden korktuğunu, televizyon yöneticilerinin işine olan sadakatinden şüphe duyduklarını ve bu göreve gitmek zorunda hissettiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: