‘DÜN DÜNDÜR’E KARDEŞ GELDİ

CHP’deki çarşaf açılımına 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den de destek geldi. Siyasetin sadece sandıktan ibaret olmadığı belirten Demirel, “Siyaset biraz da halktan gördüğünüz itibardır. Onun için halkın itibarını dikkate almak lazım. Türkiye’de birçok şey tartışılıyor artık. Güzel olan tartışılıyor olmasıdır.” dedi. Demirel, ismiyle bütünleşen ‘dün dündür bugün bugündür’ sözüne ise ‘yarın yarındır’ı ekledi. Demirel, slogan’ın sadece “Dün dündür bugün bugündür’ olmadığını vurguladı ve “Dün dündür, bugün bugündür, yarın da yarındır’. Bugünle yarın arasındaki fırsatlardan iyi yararlanacaksınız.” dedi.

Demirel, bir süre önce DP Genel Başkanlığı’na yeniden seçilen Süleyman Soylu ve beraberindeki heyeti Güniz Sokak’taki evinde kabul etti. Demirel burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorulanı yanıtladı. Demirel, Deniz Baykal’ın çarşaf açılımı konusundaki tartışmaları değerlendiren Demirel, Baykal’a üstü kapalı bir şekilde destek verdi. Siyasette halkın gösterdiği itibarın önemine vurgu yapan tecrübeli siyasetçi, “Baykal siyasi bir partinin genel başkanıdır, kendisi hesabını kitabını yapmıştır. Düşüncesine göre düşündüğü istikamette yapar. O konu tartışılıyor. Bu siyasi tartışmadır. Tartışılmaya da devam edecek. Yarın da tartışılacak. Tabi ki tartışılacak. Türkiye’de birçok şey tartışılıyor. Güzel olan tartışılıyor olmasıdır, tartışılabilmesidir. Siyasette sandık var, ama bu iş sadece sandıktan ibaret değildir. Siyaset biraz da halktan gördüğünüz itibara bağlıdır. Onu dikkate almak lazımdır. Bu tartışmalar hakkında asıl kararı halk verecektir.” şeklinde konuştu.

Demirel, basın mensuplarının yönelttiği, “CHP Genel Başkanı Deniz Baykal son günlerde farklı bir açılım içerisinde. Baykal’ın, sizin geçmişte kullandığınız esnek siyaset diline döndüğünü söyleyebilir miyiz?, Sizin ‘dün dündür bugün bugündür’ ifadeniz bugün Baykal’ın yaptıklarıyla örtüşüyor mu?” sorularına şu cevabı verdi:

“Herkesin bir yoğurt yiyiş tarzı var. ‘Dün dündür, bugün bugündür’ doğrudur, çünkü dünkü şartlarla bugünkü şartlar birbirinden farklıdır. Bugün hala dünde yaşıyorsanız gerilerde kalmışsınızdır. Dünde yaşanmaz bugünde yaşayacaksınız, yarının imkanlarından da yararlanacaksınız. Slogan sadece ‘Dün dündür bugün bugündür’ değil, ‘Dün dündür, bugün bugündür, yarın da yarındır’. Bugünle yarın arasındaki fırsatlardan iyi yararlanacaksınız.”

ASIL KARARI HALK VERİR

Halkın sağduyusuna güvenmenin önemine işaret eden Demirel, buna göre istikamet alınması gerektiğine işaret etti. Sandığın halkın iradesini göstermesi bakımından çok önemli bir özet olduğunun altını çizen Demirel konuklarına şu tavsiyelerde bulundu: “Sandık için (saç kesilir önüne dökülür, herkes kendi saçının rengini görür) diye bir söz var. Bu sistem de halkın yanılmayacağını gösterir. Sandığın aslı odur zaten. Halkın sağduyusuna ya da inancına inanmıyorsanız, halkın yönetime karar vermesine inanmamanız gerekir. Önümüzde bir yerel seçim var. Halkın hakemlik yapması ve ülkeye istikamet vermesi lazımdır.”

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: