HENÜZ IMF İLE GÖRÜŞME SAFHASINDAYIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Henüz IMF ile görüşme safhasındayız. Daha ilkelerde henüz anlaşılmış değil. Para konusu işin en kolay yanı” dedi.
Başbakan Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany, başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

Başbakan Erdoğan, basın toplantısında, Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerde herhangi bir sorun bulunmadığını söyledi. Erdoğan, bu durumun; siyasal, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek için çok uygun zemin oluşturduğunu dile getirdi.
İki ülke arasındaki ilişkilerde Avrupa Birliği boyutunun önem arz ettiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

”AB ile ilgili süreçte sürekli olarak Macaristan’ı yanımızda bulduk. Geleneksel dostluğumuzu, Türkiye’nin AB üyeliğini samimi bir şekilde desteklemek suretiyle de perçinlediler.

İkili görüşmelerimizde, özellikle küresel finans krizini de değerlendirme fırsatı bulduk. Ayrıca uluslararası planda yaşanan gelişmelerle bölgesel sorunları da değerlendirme fırsatı bulduk”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bir Macar gazetecinin, ”Türkiye IMF’den 19 milyar dolarlık bir kredi aldı. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye 26 milyar dolar talep etmişti” diye başlayan sorusu üzerine, ”nerede o para ben göremedim” dedi.

Macar gazetecinin devamla, ”Bu aradaki miktar için başka yola başvurulacak mı?” sorusu üzerine Erdoğan, ”Bu haberin kaynağı neresidir bilemiyorum. Şu ana kadar ne 26 milyar dolarlık talebimiz oldu, ne de 19 milyar dolar bize geldi. Henüz IMF ile görüşme safhasındayız. Daha ilkelerde henüz anlaşılmış değil. Para konusu işin en kolay yanı” diye konuştu.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: