TÜRKİYE’DE AİDS VAKASI SAYISI 3 BİN 175’E ULAŞTI

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de AIDS vakası sayısı 3 bin 175’e ulaştı. Bakanlık, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, vatandaşların hastalığa karşı bilinçlendirilmesi için medyadan destek istedi.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 1985 yılından bu yana toplam vaka sayısının Haziran 2008 itibariyle 682 AIDS ve 2 bin 493 taşıyıcı olmak üzere toplam 3 bin 175’e ulaştı. Bakanlık yaptığı açıklamada, istatistiklere göre enfekte olanların yarısından çoğunun hastalığı korumasız cinsel ilişki yoluyla aldığını açıkladı.

Bu yolla eşlerinden HIV enfeksiyonunu kapan kadın sayısının arttığı ifade edilen açıklamada, “Henüz etkin bir aşısı olmayan HIV’e karşı alınan koruyucu önlemlerin Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri ile halk eğitimlerinin büyük rolü olduğu bilinmektedir. AIDS mücadelesinde tedavideki yenilikler önem taşımaktadır. Sağlıklı bir Türkiye için 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nün en etkili şekilde değerlendirilerek toplumsal bir duyarlılığın oluşturulması, halkımızın HIV/AIDS’in bulaşma yolları hakkında bilgilendirilmesi, güvenli ve sağlıklı cinsel hayat konusunda bilinçlendirilmesi, kondom/prezervatif kullanımın yaygınlaştırılması, HIV ile enfekte olmuş kişilere ayrımcılık yapılmaması, bu kişilerin hiçbir şekilde suçlanmaması, yargılanmaması ve toplumdan dışlanmaması konularında siz basın yayın kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Halkın eğitimde en güçlü ortağımız olan siz basın kuruluşlarından bu konuda yapacağınız çalışmalar hususunda desteğinizi bekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı, basında vurgulanmasını istediği mesajları ise şöyle sıraladı: “AIDS’in ailelerimizi ve toplumumuzu parçalamasına izin vermemeliyiz. Hastalık taşıyorsak kan bağışında bulunmamalıyız. Tek eşliliği önemsemeliyiz. AIDS’lilere, ailelerine yardımcı olmalıyız

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: