‘ERGENEKON SİLAHLARI’NA SAHİP ÇIKTI

Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Emekli Binbaşı Fikret Emek, annesinin evinde ele geçirilen silahları hatıra için değil, kullanmak için aldığını söyledi. Savcı’nın, bir CD’de yer alan gizli bilgilerin kendisine nasıl ulaştığı yönündeki soruya Emek, “Bir gazeteciye haber kaynağı nasıl sorulmazsa, bizim de istihbarat kaynaklarımız sorulamaz.” cevabını verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon duruşmasında, tutuklu sanık Fikret Emek’in çapraz sorgusuna geçildi. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, “Bu bombaları neden annenizin evine götürdünüz? Üstlerini ‘bunu nereden aldın?’ diye sormaz mı?” şeklindeki sorusuna Emek, “Sağlığıma kavuşur yine göreve dönersem gideceğim yere götürür kullanırım diye almıştır.” diye cevap verdi. Bazı silahların hatıra olarak alınıp alınmadığı yönündeki sorulara ise, “Kanas gibi bazı silahların hatıraları var. Bunu reddedemem. Ancak, bu silahları ben hatıra olsun diye değil, kullanmak amacıyla aldım.” dedi.

Kendisinde bulunan evraklarda “Üzeyir” isminin kim olduğu yönündeki soruya Fikret Emek, “Üzeyir olarak bahsedilen kişi; Üzeyir Mendi isimli komutanımdı. Emekli olduktan sonra beraber çalışırız diye aldığım bir nottu.” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Savcısı’nın Genelkurmay Başkanlığı içerisinde kalması gereken çok gizli bilgilerin kendisine ait bir CD içerisinde bulunduğunu hatırlatması üzerine Emek, bu bilginin disket içerisinde kendisine geldiğini belirterek, “Bir gazeteciye haber kaynağı nasıl sorulmazsa, bizim de istihbarat kaynaklarımız sorulmaz. Ama söylemede sakınca görmüyorum. Çünkü isimsiz bir ihbar olarak hatırlıyorum.” diye konuştu.

Savcı Nihat Taşkın’ın, radikal İslam örgütleri Hizbul-Tahrir ve Hizbullah’ı istihbarat amaçlı kullanıp kullanmadığı yönündeki soruya Fikret Emek, kendisine gelen bilgilerin ihbar niteliğinde olduğunu ve bahsedilen örgütleri kullanmadığını savundu. Emek, sanık Muzaffer Şenocak ile kendisini Mustafa Karbeyaz’ın tanıştırdığını söyledi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: