SU BALONCUKLARINI YUTAN ÇOCUKLAR HASTANELİK OLDU

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde su baloncukları adı verilen plastik bilyeleri yutan dört çocuk hastanelik oldu.

Olay önceki hafta meydana geldi. Okullarının yakınlarında satılan su baloncukları alan öğrenciler bunları içtikleri suyun içine atarak şişmesini bekledi. Ancak daha sonra susayan öğrenciler şişe içerisinde baloncukların olduğunu unutarak suyu içti.

Baloncukları yutan öğrenciler Sezer Kurt (14) Onur Sülünlü (11) Burak Oyman (12) ve Esra Kuzucuk (7) isimli öğrenciler bir sonraki gün karın ağrıları hissetmeye başladı. Durum önce öğretmenlerine daha sonra da okul müdürüne bilgilendirildi. Çocukların aileleri de çağrılarak Uzunköprü Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada ilk tedavisi yapılan öğrenciler Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Gerekli müdahalesi yapılan öğrenciler daha sonra taburcu edildi.

Öğrencilerden Onur Sülün’ün amcası Bahattin Sülün, okul müdürünün kendilerini arayarak durumu bildirdiğini anlatarak okul gidip çocukları hastaneye götürdüklerini söyledi. 14 yaşındaki Sezer Kurt ise ”Akşam saatlerine doğru çok susamıştım. Arkadaşımın elinde bulunan sudan içtim. Daha sonra arkadaşım suyun içinde yedi tane su maymunu olduğunu söyledi. Önce aldırış etmedim, iki gün sonra karnıma ağrılar girmeye başladı.” dedi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi YRD. Doç Dr. Burhan Aksu, gelen çocukların durumunun iyi olduğunu belirterek, şekere benzeyen bu tür oyuncakların alındığında hacminin birkaç katına çıkabildiğini söyledi. Bu durumun mide ve bağırsaklarda tıkanıklığa sebep olabileceğini anlatan Aksu, akciğer ve nefes borusuna girmesi durumunda ise ciddi solunum sıkıntısına yol açabileceğini belirtti.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: