AYNI TECAVÜZE ÜÇ FARKLI RAPOR

Samsun’da tecavüze uğrayan 28 yaşındaki G.T.’ye, ’Beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığının saptanması’ için sevk edildiği üç sağlık kurumundan üç farklı rapor verildi. Üçüncü rapor, Hüseyin Üzmez raporunu da hazırlayan İstanbul Adli Tıp Kurumu’na ait ve yine, ’mağdurenin ruh sağlığının bozulmadığı’ iddia ediliyor.
SAMSUN’da tecavüze uğrayan 28 yaşındaki G.T.’ye, ’Beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığının saptanması’ için sevk edildiği üç sağlık kurumundan üç farklı rapor verildi.
Geçen yıl meydana gelen olayda, doğuştan zeka geriliği bulunan üç çocuk annesi G.T., hayvanlarını otlatırken iddiaya göre, 41 yaşındaki Nahit Lafcı’nın tecavüzüne uğradı. Eşi başka bir kentte çalışan G.T., hamile kalınca başına gelenleri yakınlarına anlattı. Suçlamayı kabul etmeyen Muhtar Lafcı, “Akli dengesi bozuk, iftira atıyor” dedi ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. G.T. geçen aralık ayında bir kız bebek dünyaya getirdi. DNA testinde çocuğun babası olduğu ortaya çıkan Lafcı tutuklandı. Samsun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Silahla tehdit ederek evli bir kadına tecavüz etmek” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Nahit Lafcı, bu kez ifade değiştirerek, G.T. ile kendi rızasıyla ilişkiye girdiğini ileri sürdü. G.T. ise silah tehdidiyle Lafcı’nın tecavüzüne uğradığını söyledi.

Olaydan sonra savcının talebi üzerine G.T., tecavüz sonucu ’beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığı’nın saptanması için Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne gönderildi. G.T.’ye 5 Haziran 2007’de, “Kendisini ruhsal yönden tam savunamayacak durumdadır. Eylem nedeniyle ruh sağlığı bozulmuştur” raporu verildi.

Direnme gücü var

Sanık avukatının itirazı üzerine bu kez Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderilen G.T.’ye 17 Nisan 2008’de, ’…silahla tehdit ve nitelikli cinsel saldırı suçuna karşı direnme gücünün bulunduğuna, yaşadığı cinsel saldırı sonrasında ruh sağlığının bozulduğuna karar verildi’ denildi.

Yine Üzmez kurulu

Mahkeme, iki rapor arasındaki çelişki nedeniyle G.T.’yi İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’le gündeme gelen İstanbul Adli Tıp Kurumu 6’ncı İhtisas Kurulu’nca 28 Temmuz 2008’de yedi doktorun imzasının bulunduğu bir rapor hazırlandı. Rapora göre, bu kez G.T. için, ’… olay nedeniyle ruh ve beden sağlığının bozulmadığı oy birliğiyle mütalaa olunur’ diye rapor verildi. Mahkeme, çelişkinin giderilmesi için bu kez G.T.’yi Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’na gönderme kararı alıp duruşmayı erteledi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: